رزلوشن پیشنهادی برای وبلاگ ناتمام 1024 در 768 به بالا میباشد

Best Viewed With IE 5.0 or higher 1024 x 768
تمام ناتمام من با تو تمام می شود.

۱۸ واقعیت عجیب در مورد بدن انسان

منبع: weare.ir


برچسب‌ها: اینفوگرافیک
لینک یادداشت |  نوشته شده در  دوشنبه 18 دی1391ساعت 18:27  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

چگونه فناوری راه خود را به خانه‌های ما باز می‌کند

آتلانتیک   مقاله جالبی دارد که در آن نموداری درج شده است که نشان می‌دهد، چگونه فناوری‌هایی از تلفن، رادیو و ماشین لباسشویی تا اینترنت و گوشی‌های موبایل و کامپیوتر در صد سال اخیر به تدریج راه خود را به خانه‌های آمریکایی‌ها باز کرده‌اند.

- در سال ۱۹۰۰، کمتر از ۱۰ درصد آمریکایی‌ها تلفن داشتند یا خانه‌شان برق داشت.

- در سال ۱۹۱۵، کمتر از ۱۰ درصد خانواده‌ها، خودرو داشتند.

- در سال ۱۹۳۰، کمتر از ۱۰ درصد خانواده‌ها یخچال یا ماشین لباسشویی داشتند.

- در سال ۱۹۴۵ کمتر از ۱۰ دصد خانواده‌ها، لباس‌خشک‌کن یا کولر داشتند.

- در سال ۱۹۶۰، کمتر از ۱۰ درصد خانواده‌ها، ماشین ظرفشویی یا تلویزیون رنگی داشتند.

- در سال ۱۹۷۵، کمتر از ۱۰ درصد خانواده‌ها فر مایکروویو داشتند.

- در سال ۱۹۹۰، کمتر از ۱۰ درصد خانواده‌ها، گوشی موبایل داشتند یا به اینترنت متصل بودند.

اما حالا دست‌کم ۹۰ درصد خانواده‌ها، همه این فناوری‌ها را دارند.

مرور این نمودار از لحاظ تاریخی می‌تواند جالب باشد، در عین حال می‌تواند برای مایی که از عدم دسترسی به خیلی از فناوری‌ها رنج می‌بریم، امیدوار کننده باشد، فکر می‌کنید در زمان حیاتمان چه فناوری‌هایی را می‌توانیم تجربه کنیم که در حال حاضر دسترسی به آنها برایمان در حد رؤیاست؟

این نمودار گرچه می‌تواند ما را امیدوار کند که گذشت زمان و تمنای داشتن فناوری و سیر ناگزیر پیشرفت، سرانجام آرزوهای جوامع را برآورده می‌کند، اما همان طور که در خود مقاله به نوعی توضیح داده شده است، نمی‌تواند توجیه‌کننده شکاف بین غنی و فقیر و شکاف عظیم فناوری بین کشورها باشد.

این نمودار را در   اینجا ببینید.

  منبع: یک پزشک


برچسب‌ها: فناوری, موبایل
لینک یادداشت |  نوشته شده در  سه شنبه 22 فروردین1391ساعت 0:33  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

 اینفوگراف کثیف‌ترین کثیف‌ها     

قبل از همه چیز بگم اینفوگرافیک چیست

اینفوگرافیک ‌ها یا گرافیک‌های اطلاع رسان نمایشگران تصویری اطلاعات و داده‌ها هستند.این نگاره‌ها در جاهایی که نیاز به توضیح ساده و یا سریع داده‌ها است، استفاده می‌شوند.
استفاده از گرافیک‌های اطلاع رسان باعث می‌شود بیننده با نگاهی کوتاه حجم قابل توجهی از اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است مقاله بلند بالایی را تشکیل دهد، به سادگی از طریق بصری دریافت کند و حتی آن را به خاطر بسپارد.


این اینفوگرافیک به بررسی آلودگی‌های تکنولوژیک می‌پردازد.

 

می‌دانید آلودگی کیبرد 60برابر دور توالت است؟

پس اگر می‌خواهید بدانید با چه ابزارهای آلوده‌ای سروکار داریم     اینجا کلیک کنید.اولین اینفوگرافیک ها را می توان در نگاره های داخل غار انسان های نخستین یافت. با گذشت زمان و پیشرفت بشر ، اینفوگرافیک ها جنبه علمی تر و کاربردی تری به خود گرفتند . به گونه ای که اواخر سال 1400 میلادی لئوناردو داوینچی برای بیان ایده ها و تشریح مسائل علمی خود از اینفوگرافیک استفاده نمود. یکی از نخستین اینفوگرافیک های مدرن و کاربردی ، در کتاب اطلس سیاسی و تجاری ویلیام سیلوستر مورد استفاده قرارگرفت. این کتاب توسط هیستوگرام‌ها و چارت‌های میله‌ای، اقتصاد انگلستان قرن 18 را توضیح داده بود.
مغز ما علاقه زیادی به تحلیل و ذخیره اطلاعات به صورت بصری دارد. حتی ارتباط میان اشیا و اطلاعات را به شکل بصری ذخیره می‌کند نه لغوی. برای مثال به سه لغت مداد، تلفن و تلویزیون فکر کنید- چه چیز اول به ذهنتان می‌آید؟ آیا به حروف تشکیل دهنده این لغات فکر می‌کنید یا به شکل فیزیکی آنها؟ پس همانطور که مشاهده می‌کنید درک و یادگیری صورت فیزیکی و بصری داده ها و اطلاعات برای مغز ما به مراتب آسانتر از فهم شکل نوشتاری آنها است.


برچسب‌ها: اینفوگرافیک
لینک یادداشت |  نوشته شده در  سه شنبه 1 آذر1390ساعت 9:29  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

 سال 1390 

 شکوفه ها به باران ، برسان سلام ما را بهار آمد

هر چند که زمستانیان نمی خواستند نوروز آمد .............

فرا رسیدن نوروز ٬ کهن یادگار نیاکان پاک ٬ جاری شدن ترنم طراوت در روح و جان طبیعت و نو شدن روز و روزگار بر همه جانهای فرهیخته و تابناکتان مبارک باد.

 بهارتون گل افشان.

Nurooz 1390


برچسب‌ها: نوروز
لینک یادداشت |  نوشته شده در  یکشنبه 29 اسفند1389ساعت 17:44  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

سلام

خیلی وقته در اینجا مطلبی ننوشتم زمان نوشتن آخرین پست من در اینجا بر میگردد به 80 روز پیش.

دلیل خاصی برای ننوشتن ندارم ولی بیشتر آن بر میگردد به نداشتن وقت و تنبلی کردن برای نوشتن ، راستش را بخواهید از وقتی که دفتر کاری جدیدم راه انداختم دیگه وقت کم میارم و حسی هم برای نوشتن نمونده است.

حتی سایت اختصاصی کار خود را هم هنوز درست و کامل نکرده ام.


اين همه خوني که دنيا در دل ما مي کند
جاي ما هر کس که باشد ترک دنيا مي کند

هر زمان گويم که فردا ترک دنيا مي کنم
تا که فردا مي رسد امروز و فردا مي کنم

لینک یادداشت |  نوشته شده در  پنجشنبه 1 مهر1389ساعت 20:33  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

تبریک سال 1389 به سبک کامپیوتری !

سال 1389بر چهره گل نسیم نوروز خوش است
در صحن چمن روی دل‌افروز خوش است

از دی که گذشت هر چه گویی خوش نیست
خوش باش و ز دی مگو که امروز خوش است

(خیام)


برچسب‌ها: نوروز
لینک یادداشت |  نوشته شده در  یکشنبه 1 فروردین1389ساعت 20:50  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

توصیه‌های مهم دکتر Vinay Goyal برای پیشگیری از آنفلوآنزای نوع A یا خوکی

توصیه ای برای پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی:

در هنگام اپيدمي جهاني يك بيماري، امكان عدم تماس با عامل آن بيماري تقريباً غيرممكن است در حاليكه امكان پيشگيري از ابتلاء به آن وجود دارد.
هنگامي كه هنوز سالم هستيد و بدن شما علائمي از ابتلاء به آنفولانزاي نوع A را نشان نمي‌دهد، رعايت چند دستورالعمل ساده از ابتلاء به بيماري و يا توسعه آن جلوگيري مي‌نمايد.
تنها راه ورود ويروس آنفولانزاي نوع A از طريق دهان يا بيني مي‌باشد. براي پيشگيري از بيماري كافيست نكات زير را رعايت نمائيد:

1) دستهاي خود را چندين بار در روز بشوئيد.

2) هيچيك از اجزاء صورت خود را لمس نكنيد و در مقابل اين وسوسه مقاومت نمائيد. (مگر براي خوردن، نوشيدن، شستشو و ساير امور ضروري)

3) دوبار در روز با آب نمك ولرم قرقره نمائيد (مي‌توانيد از محلول ليسترين نيز استفاده نمائيد.) ويروس آنفولانزاي نوع A از هنگام ورود از طريق دهان يا بيني به مدت 2 الي 3 روز در گلو باقي‌مانده و همانجا تكثير مي‌شود. با قرقره محلولهاي ضد‌عفوني كننده مانند آب نمك يا ليسترين مي‌توانيد از تكثير ويروس و ابتلاء به بيماري جلوگيري نمائيد. اين توصيه ساده را بي‌اهميت تلقي ننمائيد.

4) همانند بند 3، بيني خود را نيز حداقل يك بار در روز با آب نمك شستشو نمائيد. اين موضوع ممكن است براي برخي افراد كمي مشكل بنظر برسد اما با كمي تمرين موفق خواهيد شد.

5) مصونيت خود را از طريق مصرف غذاها و ميوه‌هاي حاوي ويتامين C افزايش دهيد. چنانچه ناچار از مصرف قرصهاي ويتامين C مي‌باشيد، از وجود روي (Zinc) در آنها اطمينان حاصل نمائيد.

6) هرچه مي‌توانيد مايعات گرم مانند چاي،‌قهوه و .... بنوشيد. اثر نوشيدن مايعات گرم مشابه قرقره نمودن آب نمك اما بصورت معكوس مي‌باشد.
با قرقره نمودن، ويروس را از بدن خارج مي‌نمائيم و با نوشيدن مايعات گرم، ويروس را به داخل معده انتقال مي‌دهيم كه در آنجا امكان تكثير ندارد.

پيشنهاد مي‌كنم اين دستورالعملها را براي سايرين ليست نمائيد. شما نمي‌دانيد چه اشخاصي ممكن است با توجه به آن زنده بمانند.
الاحقر: "دكتر ويناي گويال”
---------
اینم به زبون خارجکی:ادامه مطلب
لینک یادداشت |  نوشته شده در  جمعه 22 آبان1388ساعت 14:54  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

یک آزمایش ساده برای تشخیص ابتلا به آنفلوانزای خوکی

Could I have H1N1 flu (swine flu)?

اگر به دنبال یافتن این موضوع هستید که ابتلای شما به آنفلوانزای خوکی آنقدر جدی است که به دکتر نیاز داشته باشید؟ مایکروسافت به تازگی وبسایتی را راهاندازی کرده که با پرسیدن چند سوال ساده قادر است تشخیص دهد احتمال ابتلای شما به ویروس آنفلوانزای خوکی چقدر است.

تنها کافی است پس از ورود به وبسایت مورد نظر، وارد بخش Take Flu Self-assessment شده و دکمه Start را فشار دهید.

سپس سوالاتی از شما پرسیده خواهد شد؛ نظیر سن، جنسیت و اینکه آیا در 24 ساعت گذشته دمای بدنتان از حد معمول بالاتر بوده است یا خیر؟ آیا در طول این مدت نشانههایی از سرفه و یا گلو درد داشتهاید؟ آیا دچار تنگی نفس شدهاید؟ آیا حال شما رو به بهبود بوده و این بار تب و سرفهای شدیدتر دوباره به سراغتان بازگشته است؟

پس از پاسخ به این سوالات، صفحهای نمایش داده میشود که با توجه به پاسخهای افراد، وضعیت آنها را معلوم میکند؛ این که آیا به آنفلوانزای خوکی دچار هستند یا خیر؟

گفتنی است راهاندازی این وبسایت بدان منظور انجام شده که از ازدحام افرادی که چندان مریض نیستند در مراکز درمانی جلوگیری شود.

این وبسایت که روز چهارشنبه 15 مهر، توسط کمپانی مایکروسافت و با همکاری متخصصان و پزشکان دانشگاه اموری راهاندازی شده، از آدرس زیر قابل دسترسی است:

   http://www.h1n1responsecenter.com/

نکته: این سایت برای کاربران ساکن آمریکا طراحی شده است. اگر نمیدانید در قسمت Zip Code چه عددی را وارد کنید، به طور مثال عدد 90080 را وارد کنید. پس از آن به مرحله بعدی این تست هدایت خواهید شد.

      منبع: hendoone.com

لینک یادداشت |  نوشته شده در  پنجشنبه 16 مهر1388ساعت 12:22  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

 

اولین  نوشته امسال

سلام

    اول از همه دوباره عید نوروز را به همه تبریک میگم و سالی خوش را برای همه آرزو می کنم

روزای اول سال می خواستم مطلب بنویسم اما شدت خستگی خانه تکانی و کار های قبل از سال تحویل در وجودم بود و حال و حوصله نوشتن نداشتم  ٬ موقعی هم که می آمدم هر طوری شده چیزی بنویسم باز نمی شد یا مهمان میامد  یا فکرم میرفت به وب گردی و توئیت کردن و فید خواندن.

بعدش هم چند روزی مسافرت عید بودم (مشهد و شمال) که جای نرفته ها خالی.!

الآن هم که ساعتی بیش نیست رسیدم و هنوز خستگی راه و راننده گی را در نکرده آمدم اینجا سری زدم که دیدم  امکاناتی به بلاگفا اضافه شده  است ( ۲ امکان جدید )٬ ولی هنوز از چند و  چونش اطلاع ندارم و نمیدانم چی است ولی این امکان  انتخاب چند موضوع بودن مطالب که خیلی خوب و بدرد خور است.

فعلا" حرفی نیست تا بعد .

لینک یادداشت |  نوشته شده در  جمعه 7 فروردین1388ساعت 15:51  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

 به مناسبت فرا رسیدن سال 1388

سال 1388

سبب نام نهادن نوروز ازآن بوده است که آفتاب در هر365شبانه روز و ربعی به اول دقیقه حمل بازآید و چون جمشید از آن آگاهی یافت نوروز نام نهاد، پس از آن پادشاهان و دیگر مردمان به او اقتدا کردند و آن روز را جشن گرفتند و به جهانیان خبر دادند  تا همگان آن را بدانند و آن تاریخ را نگاه دارند و بر پادشاهان واجب است که آیین و رسم ملوک را یه جای آورند ، از بهر مبارکی و خرمی کردن در اول سال و هر کس در نوروز جشن کند تا نوروز دیگر عمر در شادی گذراند.
( نوروزنامه خیام نیشابوری ،شاعر قرن ششم هجری)

 لحظه اي که سال تحويل ميشه ... تنها لحظه ايه که بي منت به همه لبخند ميزنیم ... کاش هر ثانيه براي همه سال تحويل باشه تا لبخند و شادی همیشه بمونه... سال نو  بر همه مبارک

سال 1388 بر همه مبارک و فرخنده باد

 بر آمد بهاری دیگر

مست و زیبا و فریبا ، چون دوست

سبدی پیدا کن ،

پر کن از سوسن و سنبل که نکوست

همره باد بهاری بفرست :

پیک نوروزی و شادی بر دوست !

لینک یادداشت |  نوشته شده در  جمعه 30 اسفند1387ساعت 14:0  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

 برای فکر خود فیلتر بگذارید
"فکر است که حال را خوب يا خراب مي کند "
 
علت ايجاد بسياري از  احساسات و گفتار و کردار ها " فکر " است . 
 
 براي برخورداري از حال بهتر لازم است براي فكر فيلتر بگذاريم :
 
به اين نحو كه ازورود افكار منفي و مايوس كننده ي غير منطقي
 
كه كاهنده اميد و انرژي است ممانعت به عمل آوريم . 
 
 البته ورود برخي افكار  به شكل غير ارادي صورت مي گيرد 
 
اما پرداختن به آنها كاملا ارادي و اختياري است  در چنين  مواردي بايد
 
 فورا  يك فكر مثبت و منطقي را جايگزين  كرده
 
و  مشغول به كار يا ورزش وتفريح و..شد .
 
    منبع : http://aminyan.blogfa.com
لینک یادداشت |  نوشته شده در  شنبه 5 بهمن1387ساعت 18:2  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

هشدار برای مصرف لامپهای کم مصرف

Ultraviolet radiation warning on unshaded eco lightbulbs


استفاده گسترده از فن آوریهایی که عنوانهای دهن پرکنی را یدک می کشند قبل از این که فاز مطالعات و آزمایشات ایمنی,زیست محیطی و سلامتی را به طور کامل پشت سر گذاشته باشند,موجبات نامتعارفی را به دنبال خواهد داشت.هجوم به سمت استفاده لامپهای کم مصرف, باعث شده تا بسیاری از تولید کننده های عموماً چینی!
 
نوعی از کپسول حفاظت کننده داخلی را در نظر نگرفته و مصرف کنندگان را با تشعشع نوع مضر ماوراء بنفش UV-C دست به گریبان کنند!,به   گزارش گاردین برای اطمینان از بیخطر بودن نوع لامپ کم مصرفی که استفاده می کنید از استفاده آن به صورت روشنایی رومیزی و فواصل کمتر از 30 سانتیمتری به مدت بیش از یک ساعت تابش مستفیم بر روی پوست اجتناب کنید,گزارشهای بسیاری مبتنی بر بیماریهای پوستی ناشی از تشعشع بر روی پوستهای حساس(photosensitivity skin disease lupus) گزارش شده است!.

اتحادیه اروپا واردات لامپهای کم مصرفی که فاقد پوششهای تایید شده باشند را از 2010میلادی به بعد ممنوع کرده است.بنا به اندازه گیریهای انجام شده journal Radiation Protection Dosimetry تماس با تابش UV-Cاز فاصله 2 سانتیمتری لامپهای حفاظت نشده معادل در معرض تابش مستفیم نور خورشید بودن است.

پ.ن: با توجه به بی در و پیکر بودن سامانه واردات ایران و نبود ضوابط کافی مخصوصاً در ارتباط با تولیدات عموماً آزموده نشده کشور دوست و برادر!چین,در رابطه با استفاده از لامپهای مذکور در مصارف رومیزی و نزدیک به پوست و چشم اجتناب کنید.
 
     منبع:yasnababa.blogspot.com
لینک یادداشت |  نوشته شده در  جمعه 19 مهر1387ساعت 20:16  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

¤¤¤ مفيدترين ميوه نام برده شد ¤¤¤

دانشمندان استراليايي پس از تحقيقات همه‌جانبه و بي‌شمار به اين نتيجه رسيده‌اند که بيشترين ميزان مواد مفيدي که نه تنها ريسک ابتلا به غدد سرطاني را کاهش داده بلکه ارگانيزم را از بيماري‌هاي عروقي و قلبي در امان نگاه مي‌دارد، در سيب موجود است.

به گزارش «نووستي»، به گفته کارشناسان، سيب به لطف وجود آنتي‌ اکسيدان‌هاي قوي در خود، واکنش مطلوبي بر ارگانيزم انسان مي‌گذارد.

در هر سيب، دو برابر بيش از چاي، سه برابر بيش از پرتقال و بيش از هشت برابر نسبت به موز، آنتي ‌اکسيدان وجود دارد.

پيش از اين، دانشمندان آمريکايي ثابت کرده بودند که مصرف دايم سيب و آب سيب از تخريب سلول‌هاي مغزي که موجب فراموشي خاطر مي‌شوند، جلوگيري مي‌کند.

  منبع: tabnak.ir

لینک یادداشت |  نوشته شده در  دوشنبه 9 اردیبهشت1387ساعت 0:17  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

سال 3000 به روایت تصویر! (FUN)

 

 

 


برچسب‌ها: عکس

ادامه مطلب
لینک یادداشت |  نوشته شده در  دوشنبه 26 فروردین1387ساعت 9:21  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

سال نو مبارک

سال يك هزار و سيصد و هشتاد و هفت را به تمام شما عزیزان تبریک میگویم و اميدوارم سال خوبي داشته و در تمام مراحل زندگي خود موفق و سربلند باشيد.

 

1387 مبارک

بــاز مـــي آيــــد بــــهـــار دلـنشين
بــاز بــلـبــل مــي شــود با گل قرين
بــاز صـــحــرا پـر شقايق مي شود
بــاز روشــن قــلب عـاشق مي شود
فــصــل ســـرد از هــيــبت باد بـهار
مــي کــنـــد از پــيـش روي او فـرار
ســفــره هــا بــا هـفت سين آراسته
بــا گـــل مـــهـــر و صــفـــا پيراسته
بــر ســر سفره جـوان و خُرد و پير
ســبزه و آئــيــنـه و مــاهـي و سـير
سـيـب و سـنـبـل در کـنـار يــاسـمـن
عطربــيــد مـِشک چــون مُشک خُتَن
سرکه و سنجد، سماق و شمع و گل
عـــيـــد آمــد بـــا دف و ســاز و دُهُل
ســال نــوتـحـويل و سال کهنه رفـت
هــم دل مــا تـازه شد هم شال و رخت
يــا مــُقــلّب،قــلب مـــارا شـــاد کــن
يـــا مـــُدبّـــر خـــانــــه را آبـــاد کـــن
يـــا مـــُحـــول ،اَحســــنُ الــّحالم نما
از بـــديـــهــــا فـــارغُ الـــبـــالــم نـما
ايـــن دل «جـــاويــد» را پـاک از ريـا
کُــن خــــدا ،اي قـــادر بـــي مــنـتــها


برچسب‌ها: عکس
لینک یادداشت |  نوشته شده در  چهارشنبه 29 اسفند1386ساعت 22:49  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

تصور کنید و پاسخ تست های روانشناسی را بدهید

سلام

امروز حین وبگردی و خواندن مطالب مختلف به یک تست روانشناسی بر خوردم که ۱۰ سوال پرسیده بود و بعد کمی پائین تر جواب هایی که به اون ۱۰ سوال داده شده بود را تحلیل کرده بود.

من به اون سوالات جواب دادم و بعد که تحلیل و تفسیر جواب های خودم را خواندم دیدم تا حدود خیلی زیادی درست از کار در آمده ...

لذا دیدم بد نیست اون سوالات را اینجا هم بزارم.

 
پرسش هاي زير را بخوانيد و موقعيت هاي داده شده را در ذهن خود به تصوير بكشيد و اولين تصويري را كه به ذهنتان مي آيد،يادداشت كنيد.سعي كنيد سوال ها را بيش از حد، بررسي نكنيد.اين آزمون، نوعي آزمون روانشناسي است، و پاسخ هاي داده شده به پرسش ها، مستقيما با ارزشها و ايده هايي كه شما در زندگي شخصي داريد، مرتبط هستند.قلم وكاغذ برداريد و جوابها را يادداشت كنيد.

 1. در جنگل ، در حال قدم زدن با شخصي هستيد، شخص همراه شما كيست؟

 2. باز هم در جنگل، قدم مي زنيد. حيواني را مي بينيد.ميتوانيد بگوييد چيست؟

 3. چه تعامل يا ارتباطي بين شما و آن حيوان ايجاد مي شود؟

 4. به اعماق جنگل مي رويد.وارد محوطه اي بدون درخت مي شويد و در مقابل خود، خانه رويايي و ايده آلي را كه در ذهن داشتيد مي بينيد آنرا توصيف كنيد؟

 5. آيا دور خانه شما نرده يا توري وجود دارد؟

 6. وارد خانه مي شويد. به اتاق ناهارخوري مي رويد و ميز ناهار خوري را مي بينيد.توضيح دهيد روي ميز و دور و بر آن چه مي بينيد؟

 7.  از در پشت خانه خارج مي شويد. بر روي چمنها يك فنجان قرارگرفته است.جنس فنجان از چيست ؟( سرامیک ، شيشه،كاغذ،چيني و . . .)؟

 8. با فنجان چه مي كنيد؟

 9. در حاشيه و اطراف خانه قدم مي زنيد و خود را كنار آب مي بينيد، آبي كه مي بينيد چه نوع است(دريا،اقيانوس،نهر،رودخانه،درياچه و . . .)؟

 10. چگونه از روي آب مي گذريد؟

 تفسیر و تحلیل جواب هایتان را در ادامه مطلب بخواتید.ادامه مطلب
لینک یادداشت |  نوشته شده در  چهارشنبه 29 اسفند1386ساعت 9:13  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

عكاسي از همه‌‌چيز

چگونه عکس بگیریم

اشاره :
در اينجا درباره يكي از دستاورد‌هاي عظيم عكاسي ديجيتال به بحث مي‌پردازيم تا درباره معاني و كاربرد‌هاي عبارت HDR در دنياي عكاسي و تصويرگري ديجيتال و اين‌كه چگونه مي‌توان با قابليت‌هاي متنوعي كه اين تكنيك در اختيار ما قرار مي‌دهد، به نتايجي برسيم كه سال‌ها است عكاسان آنالوگ در آرزوي آن بوده‌اند؛ يعني عكاسي از هر آنچه با چشم ديده مي‌شود. عكس‌هايي كه با قابليت HDR يا High Dynamic Range (محدوده پوياي گسترده بهترين تعريف آن است) گرفته مي‌شوند، عكاس را قادر مي‌سازند محدوده رنگي بزرگ‌تري را نسبت به آن‌چه كه دوربين مي‌تواند در يك عكس عادي بگنجاند، ضبط كند. اين تكنيك افق ديد بسيار بازتري را نسبت به انواع نورپردازي‌هايي كه تاكنون رايج بوده است، در اختيار عكاسان قرار‌‌مي‌دهد. در حقيقت اين تكنيك براي نخستين بار در فتوشاپ CS2 در گزينه‌اي با عنوان Merge to HDR ارايه شد تا عكاسان بتوانند از آن طريق تعداد زيادي از عكس‌هاي شبيه هم، اما با نورپردازي‌هاي متفاوت را در هم ادغام كنند. اين قابليت در آخرين نسخه فتوشاپ يعني CS3 بهبود بيشتري پيدا كرده است و امكانات گسترده‌تري را ارايه مي‌كند. بنابراين براي اجراي اين تكنيك استفاده از نسخه CS2 يا CS3 ضروري است. چگونگي استفاده از اين قابليت را در شماره آينده عصر شبكه كه بخش دوم آموزش عكاسي ديجيتال /HDR را ارايه مي‌كنيم، خواهيد خواند.

 

معماي پيچيده‌اي به نام HDR

رزولوشن حسگر‌هاي دوربين‌هاي ديجيتال هر روز بيشتر مي‌شوند و در مقابل آن ابعاد فيزيكي پيكسل‌ها و بالطبع حسگر‌ها نيز هر روز كوچك‌تر از قبل مي‌شوند تا در دوربين‌هاي كوچك‌تري جا بگيرند. اما در اين ميان تنها چيزي كه هيچ تغييري نمي‌كند، محدوده رنگي قابل تشخيص توسط حسگر‌ها است كه همچنان ثابت و بدون هيچ پيشرفتي ثابت باقي مانده است.

اين مسئله خصوصاً در دوربين‌هاي كامپكت با رزولوشن‌هايي در حدود هشت مگاپيكسل كاملاً مشهود است. اگر با دوربين‌هايي از اين دست كار كرده باشيد، متوجه مي‌شويد كه در رزولوشن‌هاي بالاتر از اين، مقدار نويز تصوير بسيار زيادتر از حد معمول است و عكس‌ها به رغم داشتن رزولوشن بالاتر داراي كيفيت چندان متفاوتي نسبت به مدل‌هاي قبلي خود نيستند؛ هرچند همين بالاتر رفتن رزولوشن‌ حسگر‌ها در اين دوربين‌ها نيز به راحتي آن‌ها را مستعد ايجاد نويز در محيط‌هاي تاريك‌تر مي‌كند.

علاوه بر اين، در برخي محيط‌ها، محدوده رنگي بسيار گسترده‌تري نسبت به آنچه با دوربين ديده مي‌شود، وجود دارد. مثلاً عكس‌هايي رو به يك منبع نوري پر قدرت يا عكس‌هايي از طلوع و غروب خورشيد. در اين قبيل عكس‌ها، بخش‌هاي روشن‌تر محيط تعيين‌كننده وضعيت شاتر و ديافراگم دوربين خواهند بود و هر كاربر حرفه‌اي براي اين‌كه بتواند از سوختن عكس (Overexpose) جلوگيري كند، ترجيح مي‌دهد ميزان نور ورودي به دوربين را با منبع نور قوي‌تر تنظيم كند. بنابراين بسياري از جزئياتي كه در بخش كم‌نورتر كادر قرار دارند، از دست مي‌روند. مثال ساده‌اي از اين دست عكس‌هايي هستند كه در غروب خورشيد گرفته مي‌شوند.

هنگامي كه از خورشيد در حال غروب عكس مي‌گيريد، بدون شك بخش پيش‌زمينه عكس كه احتمالاً شامل درخت‌ها و ساختمان‌هاي روبه‌رو هستند، در عكس سياه مي‌شوند. سياه شدن اين اجزا اصلاً به اين معني نيست كه آن ها رنگ سياه دارند، بلكه به اين خاطر است كه چون حسگر‌هاي دوربين (يا حساسيت فيلم يا نگاتيو در دوربين‌هاي آنالوگ) به گونه‌اي تنظيم مي‌شوند كه نور خورشيد را ثبت كنند، ديگر اين امكان را ندارند كه نور كمرنگ رسيده از اجزاي پيش‌زمينه (در اينجا تابش درخت‌ها و ساختمان‌ها) را نيز ثبت كنند و به همين دليل آن‌ها را سياه مي‌بينند.

اين‌كه يك عكاس چگونه مي‌تواند نور ورودي به دوربين را كنترل كند و مقدار حساسيت حسگر خود را روي يكي از منابع نوري موجود در كادر تنظيم كند، به واسطه تعيين مقدار باز شدن دهانه دوربين يا ديافراگم و نيز سرعت باز و بسته شدن آن يا سرعت شاتر انجام مي‌شود.

بديهي است كه در هر بار عكسبرداري از يك منظره، مي‌توانيد تنها يك مقدار خاص را براي هر يك از گزينه‌هاي سرعت و ديافراگم تعيين كنيد. اما دوربين‌هاي ديجيتال مي‌توانند با سرعت زياد و پي در پي از يك منظره چندين عكس پشت سر هم بگيرند(Bracketing).

همچنين مي‌توان آن‌ها را به گونه‌اي تنظيم كرد كه هر يك از عكس‌ها با تنظيمات شاتر و ديافراگم متفاوتي نسبت به عكس قبلي گرفته شوند و بدين ترتيب چندين عكس با شرايط نوردهي كاملاً متفاوت نسبت به عكس قبلي از يك منظره واحد تهيه مي‌شود. عكس‌هاي HDR از تركيب هوشمندانه چندين عكس با نوردهي متفاوت به دست مي‌آيند. اما نكته مهم اينجاست كه برنامه‌هايي كه HDR مي‌سازند، چگونه مي‌توانند حدس بزنند كه كدام بخش از هر تصوير را مي‌توانند در عكس‌ نهايي مورد استفاده قرار دهند؟

فتوشاپ براي اين كه تشخيص دهد هر عكس تا چه اندازه مي‌تواند در نتيجه نهايي مؤثر باشد، با «خواندن» اطلاعات EXIF كه به همراه هر تصوير ذخيره مي‌شود، سرعت شاتر، مقدار ديافراگم، و تنظيمات ISO دوربين را از خود عكس‌ها استخراج مي‌كند و آن‌ها را به ترتيب در كنار يكديگر قرار مي‌دهد.

فتوشاپ با اين كار مي‌تواند به راحتي «حدس بزند» كه نور موجود در هر عكس تا چه اندازه كافي است و كدام يك از عكس‌ها مي‌توانند بخش‌هاي از دست رفته هر يك را بازسازي كنند. از آن‌جايي‌كه چگالي نور در اين عكس‌ها بسيار متفاوت است، فتوشاپ به جاي يك عكس معمولي 8 يا 16 بيتي، يك فايل 32HRD بيتي را ايجاد مي‌كند تا هر يك از كانال هاي رنگي را با دقت تمام به همراه رنگ و نور دقيق توصيف كند.

در حقيقت همان شانزده‌‌‌بيت مي‌تواند براي توصيف دقيق رنگ‌هاي يك عكس كافي باشد. اهميت موضوع اينجاست كه نحوه استفاده از اين بيت‌هاي اضافي نسبت به آنچه كه بيت‌هاي اضافي در عكس هاي شانزده‌‌‌بيتي كاربرد دارند، كاملاً متفاوت است. فتوشاپ از اين مقدار بيت اضافي براي تعيين مقدار روشنايي رنگ‌ها بهره مي‌برد. از همين رو است كه عكس‌هاي 8 يا 16 بيتي را عكس‌‌هاي LDR يا Low Dynamic Range مي‌نامند. توضيح بيشتر درباره چگونگي تعريف بيت‌ها از حوصله اين بحث بيرون است. در صورتي‌كه به اطلاعات بيشتري نياز داريد.

چگونه عكس بگيريم؟

اما براي عكاسي با اين روش چه نكاتي بايد مورد توجه قرار بگيرند؟ از آن‌جايي‌كه براي ايجاد يك عكس HDR به چندين عكس يكسان از نظر كادر، اما متفاوت از لحاظ شرايط نوري نياز داريم، بهتر است در چنين حالتي از يك سه پايه استفاده كنيد تا اطمينان حاصل كنيد كه هيچ تغييري در كادر و زاويه دوربين ايجاد نمي‌شود. البته فتوشاپ مي‌تواند تشخيص دهد كه هر يك از عكس‌ها دقيقاً در كجا بايد قرار بگيرند و به اصطلاح مي‌تواند لرزش خفيف دست را جبران كند. اما بهترين نتيجه وقتي به دست مي‌آيد كه حركت دست شما به حداقل برسد.

سعي كنيد حداقل سه عكس با نورپردازي متفاوت از يك صحنه تهيه كنيد. البته براي دستيابي به يك نتيجه گويا و كامل استفاده از پنج عكس يا بيشتر نيز پيشنهاد مي‌شود. نوردهي‌هاي بيشتر به الگوريتم ساخت HDR امكان مي‌دهد با تخمين دقيق‌تري حدس بزند كه دوربين شما با چه مقياسي نور‌ها را به داخل راه داده است.

دقت درباره يك نكته بسيار ضروري است و آن اين‌كه، در عكسي كه در بين بقيه عكس‌ها از همه تيره‌تر است، هيچ جا از عكس‌ها داراي Overexpose (نقاط برق خورده يا شديداً درخشان) نباشد. تيره‌ترين عكس بايد تمام بخش‌هاي تاريك تصوير را با وضوح كامل نمايش دهد. ضمناً براي تغيير دادن مقدار نور نسبت به عكس‌هاي ديگر بهتر است به جاي استفاده از ديافراگم يا ISO، تنها سرعت شاتر را تغيير دهيد.

زيرا افزايش دهانه ديافراگم يا افزايش ISO به ترتيب موجب تغيير عمق ميدان و افزايش نويز در تصاوير مي‌شوند. به زبان ساده‌تر، اگر در عكس‌هاي پي‌درپي از روش بستن يا باز كردن ديافراگم استفاده كنيد، احتمالاً در عكس نهايي يك محوشدگي غيرمنظم را در بخش‌هاي روشن و تيره تصوير مشاهده خواهيد كرد!

     منبع: www.shabakeh-mag.com
برچسب‌ها: عکس
لینک یادداشت |  نوشته شده در  سه شنبه 21 اسفند1386ساعت 10:0  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

سریع‌ترین راه رسیدن به بالای یک تپه زیگزاگ است !!!

خط مستقیم ممکن است کوتاه‌ترین فاصله میان دو نقطه باشد، اما یک بررسی جدید نشان می‌دهد که بر روی یک سطح شیب‌دار مسیر زیگزاگ سریع‌ترین راه برای حرکت است.

بر روی یک سطح افقی خط مستقیم بهترین مسیر برای رسیدن از نقطه الف به نقطه ب است. اما در هنگام بالا رفتن از یک تپه شیب‌دار همه چیز فرق می‌کند؛ مکانیک و نحوه صرف انرژی برای بالا رفتن از تپه باعث این تغییر می‌شود.

به گزارش لابوساینس مارکوس للوبرا از دانشگاه واشنگتن و سرپرست این تحقیق می‌گوید" یک حد بحرانی برای شیب وجود دارد که در آن از لحاظ سوخت و ساز در پیش گرفتن مسیر مستقیم بیش از حد هزینه‌بر می‌شود، بنابراین افراد به مسیر حرکت خود زاویه می‌دهند و شیب را قطع می‌کنند، اما درنهایت آنها نیاز پیدا می کنند به سوی جهت اولیه حرکت خود بازگردند و این نحوه حرکت  مسیر زیگزاگ بر روی شیب را ایجاد می‌کند."

هر چه شیب تندتر باشد،اینکه با زاویه مناسبی آن را قطع کنید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

لبلوبرا و همکارش تی جی اسلاکین از دانشگاه ساوث‌همپتون در انگلیس یک مدل ریاضی ساده پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد در واقع  مسیر زیگزاگ کارآمدترین راه برای بالارفتن از یک شیب تند است.

للوبرا می‌گوید: "به نظر من در پیش گرفتن مسیر زیگزاگ کاری است که افراد به طور شهودی انجام می‌دهند، اما نمی‌‌دانند که چرا این کار را می‌کنند."

نتایج این بررسی در نشریه     Theoretical Biology  منتشر شده است.

     منبع: hamshahrionline.ir

لینک یادداشت |  نوشته شده در  دوشنبه 6 اسفند1386ساعت 14:24  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

 ¤¤¤ راز  10/90 ¤¤¤

 راز 10/90 را كشف كن. پي بردن به اين راز زندگيت را تغيير خواهد داد.

راز 10/90 باور نكردني است!

تعداد اندكي از مردم از آن با خبرند و آن را در زندگي روزمره به كار مي‌برند. هر روز ميليون ها نفر به ناحق از فشارها، مشكلات و رنج هايي در عذابند. اين آدم ها چندان موفق به نظر نمي‌رسند.

روزهاي بد، روزهاي بدتري به دنبال خواهد داشت. به نظر مي‌آيد دائما وقايع وحشتناكي در حال وقوع است، استرس هميشه وجود دارد، از خوشي خبري نيست و روابط بين افراد در حال از هم پاشيده شدن است. بهترين ساعات عمر با نگراني‌ها و دل‌مشغولي هاي بي‌مورد  تلف مي‌شود. امكان لذت بردن از زندگي وجود ندارد. دوستي ها از بين مي‌روند و زندگي بي‌رحم و كسالت آور به نظر مي رسد. و امكان لذت بردن از زندگي وجود ندارد.

جملات بالا توصيف حالات روحي شما نيز بود؟

اگر اين طور است نااميد نشويد. شما مي‌توانيد به انساني كاملا متفاوت تبديل شويد.

فقط كافيست به راز 10/90 پي ببريد و از آن در زندگي تان استفاده كنيد.

اين راز مي تواند زندگي تان را تغيير دهد.

 اين راز چيست؟

10% زندگي همه ما اتفاقاتي است كه مي‌افتد. اما 90% بقيه چي؟

  90% بقيه هم  عكس العمل هايي هستند كه ما به آن 10% اتفاقات رخ داده، نشان مي‌دهيم.

 اين يعني چه؟

در واقع هيچ كدام از ما كنترلي روي 10% اتفاقاتي كه برايمان مي‌افتد نداريم. ما نمي‌توانيم جلوي خراب شدن اتومبيل ‌مان را بگيريم، ممكن است هواپيمايمان دير برسد و تمام برنامه‌هاي ما به هم بريزد. و يا ممكن است ماشين ديگري در ازدحام و شلوغي خيابان راه ما را بند بياورد.

بله  اين عكس العمل هاي ما است كه 90% بقيه اتفاقات را شكل مي‌دهد.

تو هيج كنترلي روي چراغ راهنمايي رانندگي نداري كه كي قرمز است يا كي سبز مي‌شود اما مي تواني عكس العمل خود را در مورد چراغ قرمز كه طولاني بنظر مي‌رسد كنترل كني. با كنترل خودت در مواقع لازم مانع از مورد تمسخر قرار گرفتن توسط ديگران  خواهي شد.

 مثالي مي‌زنم:

تو در حال صرف صبحانه با خانواده هستي كه دست فرزند كوچكت به فنجان جاي مي‌خورد و همه آن روي لباست  مي‌ريزد. خوب تا اين جا كنترل اوضاع دست تو نبود و تو نمي‌توانستي مانع از وقوع آن شوي. اما خوب دقت كن:

اين كه چه اتفاقاتي بعد از آن بيفتد كاملا در دست توست. تو عصباني مي شوي، شايد فحش هم بدهي و به شدت فرزندت را براي ريختن چاي روي بلوزت دعوا مي‌كني. فرزندت گريه مي‌كند. تو هم بعد از دعوا كردن او به طرف  همسرت برمي‌گردي و از او هم براي اين كه فنجان چاي را درست لبه ميز گذاشته است، انتقاد مي‌كني. درگيري لفظي كوتاهي بين شما پيش مي‌آيد. تو با عصبانيت به طبقه بالا مي‌روي لباست را عوض مي‌كني و بعد با عجله پايين مي‌آيي و مي‌بييني كه فرزندت در حالي كه هق هق مي‌كند هنوز در حال خوردن صبحانه‌اش است، پس هنوز آماده رفتن به مدرسه نيست، بنابراين كمي دير مي‌جنبد و از سرويس مدرسه جا مي‌ماند. همسرت هم دير كرده است و بايد هر چه سريع تر خود را به محل كارش برساند. حالا اين تو هستي كه بايد با عجله ماشين را روشن كني و فرزند كوچكت را به مدرسه برساني.  چون ديرت شده است مجبوري با سرعت بيشتر از حد مجاز رانندگي كني. پس از 15 دقيقه تأخير و يك قبض جريمه بالاخره به مدرسه مي‌رسي. فرزندت كه خيلي عجله دارد بدون خداحافظي به طرف ساختمان مدرسه مي‌دود.

حالا تو با 20 دقیقه تأخير به اداره مي‌رسي، ولي تازه مي‌فهمي كه كيفت را با خودت نياورده‌اي. روزت را خيلي بد شروع كرده‌اي و با گذشت ساعت‌ها مي‌بيني كه اوضاع دارد بدتر و بدتر هم مي‌شود. زمان كار تمام شده است و وقتش است كه به خانه برگردي.

وقتي به خانه مي‌رسي متوجه مي‌شود اشكالي  در روابط تو با همسر و فرزندت به وجود آمده است.

 مي‌داني چرا؟


برچسب‌ها: کلامی ساده

ادامه مطلب
لینک یادداشت |  نوشته شده در  چهارشنبه 28 آذر1386ساعت 10:20  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

سلام

راستی دوستان از امروز من در    اینجا farstec.net هم مطالبی را خواهم نوشت.

 

لینک یادداشت |  نوشته شده در  پنجشنبه 10 آبان1386ساعت 9:5  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

چه شغل‌هايي افسردگي مي‌آورد
 
بسياري از ما چندان آشنايي با علائم افسردگي نداريم، يا حتي اگر هم بدانيم كه افسرده‌‌ايم، تنها راه را قرص خوردن يا حتي سوختن وساختن مي‌دانيم.

اما شايد تعجب كنيد اگر بشنويد شغل ما هم تأثير مستقيمي روي روحيه و بهداشت رواني ما دارد. حالا كه در هفته بهداشت روان هم هستيم، توجه به اين موضوع مي‌تواند حياتي‌تر باشد.

اصولاً در اختلال افسردگي، عوامل بيولوژيك خاصي در بدن تغيير مي‌كند كه ممكن است اين تغيير، چندان ربطي هم به عوامل محيطي نداشته باشد.

همچنين عامل وراثت هم مي‌تواند در ميزان بروز اين اختلال مؤثر باشد، اما به هر حال، نقش مسائل پيراموني را، چه در محيط كار و چه در منزل، نمي‌توان ناديده گرفت.

محققان آمريكايي در يك مطالعه ملي كه توسط بنياد بيماري‌هاي رواني و سوءاستفاده مواد،  حمايت مالي شده، رابطه افسردگي را در مشاغل مختلف بررسي كرده‌اند و توانسته‌اند فهرستي از مشاغل افسرده‌كننده را تهيه كنند.

به گزارش رويترز، در صدر اين فهرست، پرستار بچه‌ها و نظافت‌چي‌هاي منازل قرار دارند.

به گفته مجريان اين طرح، مشخص شده كه حدود 8/10درصد از اين مشاغل و چيزي در همين حدود از پيشخدمت‌هاي رستوران‌ها، به افسردگي مبتلا هستند.

البته در اين بررسي مشخص شده كه اين افراد پايين‌ترين درآمد را نيز داشته‌اند؛ بنابراين شايد علاوه بر عوامل محيطي، درآمد فرد نيز او را مستعد ابتلا به اين اختلال رواني شايع كند.

اما اگر مي‌خواهيد بدانيد كدام يك از مشاغل كمترين ميزان افسردگي را به همراه مي‌ آورد، به اين نتايج توجه كنيد: در ميان مهندسان، به ويژه معماران، كمترين ميزان افسردگي مشاهده شده، بعد از آن مي‌توان به پژوهشگران علمي و مسئولان نصب و نگهداري تأسيسات اشاره كرد.

از ديگر نتايج جالب اين مطالعه آن است كه بي‌كاري، خود عامل مهمي در بالا بردن احتمال افسردگي است، اما برخي شرايط كاري نيز مي‌تواند احتمال افسردگي ناشي از شغل را بالا ببرد.

به‌عنوان مثال، كار نيمه‌وقت، يكي از شرايطي است كه در اين مورد نقش مهمي ايفا مي‌كند. اما به‌نظر مي‌رسد شرايط كار براي افراد تمام‌وقت نيز رضايت‌بخش نيست؛ طوري كه 52 درصد از كساني كه حداقل يك بار در سال گذشته، به حمله‌اي از افسردگي مبتلا شده‌اند، كار تمام‌وقت داشته‌اند.

افسردگي علائم ويژه‌اي دارد كه روانپزشكان در حضور آنها تشخيص آن را قطعي مي‌كنند؛ احساس اندوه و عدم احساس لذت، كه بيشتر از 2 هفته طول كشيده باشد، به اضافه 4  علامت مشخصه كه نشان دهد عملكرد فرد در زندگي‌اش مختل شده؛  علائمي همچون كمبود انرژي، كم‌اشتهايي، اختلال در خواب، كاهش تمركز و احساس بد و منفي به خود.

مشاهده اين علائم بايد هشداري محسوب شود، براي مراجعه به پزشك، اما بد نيست همزمان و به موازات درمان‌هاي معمول و سنتي، به فكر تغيير شرايط محيطي‌تان باشيد، چرا كه به گواهي اين مطالعات، و نيز مطالعات قبلي، شرايط محيطي هم مي‌تواند احتمال بروز افسردگي و نيز عدم پاسخ به درمان را بالا ببرد.

 منبع :hamshahrionline.ir

لینک یادداشت |  نوشته شده در  یکشنبه 29 مهر1386ساعت 7:24  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

تبريـك و تهنيت بمناسبت فرا رسيدن عید سعيد فطر

لینک یادداشت |  نوشته شده در  جمعه 20 مهر1386ساعت 13:7  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

مکانیزم دیفرانسیل

دیفرانسل چیست ؟  چگونه کار میکند ؟ برای چه از دیفرانسیل استفاده میشود ؟

اینها برخی از سوالاتی است که شاید زهن شما را درگیر کند.

 اگر اتومبیل همیشه بر روی خط راست حرکت می کرد و احتیاجی به پیچیدن نبود لزومی نداشت از دیفرانسیل استفاده کنیم و انتقال نیرو می توانست به شکل های مختلف انجام گیرد در سر پیچ ها و جاده های ناهموار (یا وقتی که چرخ ها در گِل یا برف گیر می کند ) چرخ های سمت چپ و سمت راست اتومبیل مسافت های متفاوتی را طی می کند . اگر این چنین نبود یعنی چرخ ها دوران مساوی داشتند یکی از چرخ ها ( چرخی که مسافت کمتری را طی می کند ) در روی جاده سر می خورد تا هماهنگی لازم در چرخ ها ایجاد شود که در این حالت خطرات و خسارت های زیاد به اتومبیل وارد می شد مانند سائیدگی لاستیک ها افزایش می یابد و در سرعت های زیاد خطر انحراف اتومبیل زیاد است.

 برای رهایی از دست چنین مشکلاتی نیاز به مکانیزم است که بتواند دوران چرخ ها متناسب با مسیری را که طی می کند تنظیم کند این مکانیزم دیفرانسیل خواهد بود.

قسمت های یک دیفرانسیل ساده شامل :دنده پنیون ،دنده کرانویل ، هوزینگ ، دنده های هرز گرد ، دنده های پولوس است.

 وظایف دیفرانسیل :

 1. تقلیل سرعت
 2. تغییر جهت نیرو ( جزء در خودرو های که موتور شان به صورت عرضی قرار دارد )
 3. تقسیم نیرو بر چرخ ها
 4. تنظیم دور در سر پیچ ها ( دور زدن در سر پیچ ها )

البته صحبت و مطلب در مورد دیفرانسیل زیاد است و من قصد ندارم وارد این موضوع شوم ولی یک انیمیشن گویا و زیبا پیدا کردم که نحوه کار کردن دیفرانسیل را در ۲ حالت نشان میدهد.

  DOWNLOAD  دانلود انیمیشن : مکانیزم دیفرانسیل با حجم ۱۰۲ کیلوبایت :Download - Danlod DOWNLOAD

http://naatamam.blogfa.com

http://naatamam.blogfa.com 

لینک یادداشت |  نوشته شده در  پنجشنبه 12 مهر1386ساعت 9:40  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

شب قدر

ليلة القدر شبى است كه قرآن نازل شده است و ظاهرا مراد به قدر، تقدير و اندازه‏گيرى است، خداى تعالى در آن شب حوادث يكسال را يعنى از آن شب تا شب قدر سال آينده را تقدير مى‏نمايد، زندگى و مرگ، رزق، سعادت، و شقاوت و چيزهايى از اين قبيل را مقدر مى‏سازد.

لینک یادداشت |  نوشته شده در  دوشنبه 9 مهر1386ساعت 0:6  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

  سلام

این روزا یک کار گرافیکی را دارم برای یکی از دوستام انجام میدهم که کلی وقتم را گرفته و از آنجا که بعد ۳ - ۴ سال باز دارم حرفه ای فتوشاب کار میکنم و کلی هم از کارای فتوشاب و فراموش کردم برای یاد آوری و آموزش خودم !!  دیدم بهتر در این بین یک کاری هم برای خودم انجام بدم

و باز از آنجایی که از زمان راه اندازی این وبلاگ  (منظم و مرتب " تعریف را بچسب " )  ۲ سال و خورده میگذرد و شکل و شمایل وبلاگ تقریبا" یکسان و یا با تغییرات کمی همراه بوده ٬ گفتم قالب وبلاگم  را تغییر بدم . که هم فتوشاب یادم بیاد و هم زبان Html که خیلی فرار است ! البته من قالب نویسی را خوب بلد نیستم و با جون کندن دارم کار میکنم ٬ حالا قالبم چی از کار دربیاد دیگه خدا میدونه.

دیگه اینکه ۲ روزی میشه که دارم قالب و شکل و شمایلی برای خودم طراحی و برنامه نویسی میکنم ٬ الیته فعلا" که خوب پیش رفتم و اگر باز بی حوصله گی و تنبلی گریبان گیرم نشه تا آخر هفته شکل و شمایل و قالب این وبلاگ ناتمام (Naatamam) تغییر میکند.

در زیر چند تصویر از قالب جدید را مشاهده میکنید . البته این شکل و رنگها نهایی نیست و شاید تغییر کنه ٬ پس هر کس نظر یا پیشنهادی داره ایمیل کنه که ممنون میشم.

http://naatamam.blogfa.com

http://naatamam.blogfa.com

http://naatamam.blogfa.com

http://naatamam.blogfa.com

لینک یادداشت |  نوشته شده در  یکشنبه 1 مهر1386ساعت 17:25  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

جهت‌یابی به زبان ساده

 

 یافتن جهت‌های جغرافیایی را جهت‌یابی گویند. جهت‌یابی در بسیاری از موارد کاربرد دارد از جمله وقتی در کوهستان، جنگل، دشت یا بیابان گم شده باشید، با دانستن جهت‌های جغرافیایی، می‌توانید به مکان مورد نظرتان برسید. یکی از استفاده‌های مسلمانان از جهت‌یابی، یافتن قبله برای نماز خواندن و ذبح حیوانات است. کوهنوردان، نظامیان، جنگل‌بانان و ... هم به دانستن روش‌های جهت‌یابی نیازمندند.

 هرچند امروزه با وسایلی مانند قطب‌نما یا GPS می‌توان به راحتی و با دقت بسیار زیاد جهت جغرافیایی را مشخص کرد، در نبود ابزار، دانستن روش‌های دیگر جهت‌یابی مفید و کاراست.

 

جهت‌های اصلی و فرعی

اگر رو به شمال بایستیم، سمت راست‌مان مشرق (شرق، باختر)، سمت چپ‌مان مغرب (غرب، خاور) و پشت سرمان جنوب است. این چهار جهت را جهت‌های اصلی می‌نامند. بین هر دو جهت اصلی یک جهت فرعی وجود دارد. مثلا نیمساز جهت‌های شمال و شرق، جهت شمالِ شرقی (شمالِ شرق) را مشخص می‌کند.

با دانستن یکی از جهت‌ها، بقیه‌ی جهت‌ها را می‌توان به سادگی مشخص نمود. مثلاً اگر به سوی شمال ایستاده باشید، دست راست شما شرق، دست چپ شما غرب، و پشت سر شما جنوب است.

روش‌های جهت‌یابی
برخی روش‌های جهت‌یابی مخصوص روز، و برخی ویژه‌ی شب اند. برخی روش‌ها هم در همه‌ی مواقع کارا هستند. توجه شود که:

بسیاری از این روش‌ها کاملاً دقیق نیستند و صرفاً جهت‌های اصلی را به صورت تقریبی‌ مشخص می‌کنند. برای جهت‌های دقیق باید از قطب‌نما استفاده کرد، و میل مغناطیسی و انحراف مغناطیسی آن را هم در نظر داشت.
آن‌چه گفته می‌شود اکثراً مربوط به نیمکره‌ی شمالی است؛ به طور دقیق‌تر، بالای 23.5 درجه(بالای مدار رأس السرطان). در نیم‌کره‌ی جنوبی در برخی روش‌ها ممکن است جهت شمال و جنوب برعکس آن‌چه گفته می‌شود باشد.

روش‌های جهت‌یابی در روز
جهت‌یابی با سمت خورشید
1- خورشید صبح تقریباً از سمت شرق طلوع می‌کند، و شب تقریباً در سمت غرب غروب می‌کند.

این مطلب فقط در اول بهار و پاییز صحیح است؛ یعنی‌ در اولین روز بهار و پاییز خورشید دقیقاً از شرق طلوع و در غرب غروب می‌کند، ولی در زمان‌های دیگر، محل طلوع و غروب خورشید نسبت به مشرق و مغرب مقداری انحراف دارد. در تابستان طلوع و غروب خورشید شمالی‌تر از شرق و غرب است، و در زمستان جنوبی‌تر از شرق و غرب می‌باشد. در اول تابستان و زمستان، محل طلوع و غروب خورشید حداقل حدود 23.5 درجه با محل دقیق شرق و غرب فاصله دارد، که این خطا به هیچ وجه قابل چشم پوشی‌ نیست. در واقع از آن‌جا که موقعیت دقیق خورشید با توجه به فصل و عرض جغرافیایی متغیر است، این روش نسبتاً غیردقیق است.
تنها جایی که خورشید همیشه دقیقاً از شرق طلوع و در غرب غروب می‌کند، استواست.
2- در نیمکره‌ی شمالی زمین، در زمان ظهر شرعی خورشید همیشه دقیقاً در جهت جنوب است و سایه‌ی اجسام رو به شمال می‌افتد.

ظهر شرعی یا ظهر نجومی در موقعیت جغرافیایی شما، دقیقاً هنگامی است که خورشید به بالاترین نقطه‌ی خود در آسمان می‌رسد. در این زمان، سایه‌ی شاخص به حداقل خود در روز می‌رسد، و پس از آن دوباره افزایش می‌یابد؛ همان زمان اذان ظهر.
برای دانستن زمان ظهر شرعی می‌توانید به روزنامه‌ها مراجعه کنید یا منتظر صدای اذان ظهر باشید. ظهر شرعی حدوداً نیمه‌ی بین طلوع آفتاب و غروب آفتاب است.

3- حرکت خورشید از شرق به غرب است؛ و این هم می‌تواند روشی برای یافتن جهت‌های جغرافیایی باشد.


جهت‌یابی با سایه‌ی چوب(شاخص)

شاخص، چوب یا میله‌ای نسبتاً صاف و راست است (مثلا شاخه‌ی نسبتا صافی از یک درخت به طول مثلا یک متر) که به طور عمودی در زمینی مسطح و هموار و افقی(تراز و میزان) فرو شده است.
روش اول: نوک(انتهای) سایه‌ی شاخص روی زمین را [مثلا با یک سنگ] علامت‌گذاری می‌کنیم. مدتی (مثلاً ده-بیست دقیقه بعد، یا بیشتر) صبر می‌کنیم تا نوک سایه چند سانتیمتر جابه‌جا شود. حال محل جدید سایه‌ی شاخص (که تغییر مکان داده است) را علامت‌گذاری می‌نماییم. حال اگر این دو نقطه را با خطی به هم وصل کنیم، جهت شرق-غرب را مشخص می‌کند. نقطه‌ی علامت‌گذاری اول سمت غرب، و نقطه‌ی دوم سمت شرق را نشان می‌دهد. یعنی اگر طوری بایستیم که پای چپ‌مان را روی نقطه‌ی اول و پای راستمان را روی نقطه‌ی دوم بگذاریم، روبروی‌مان شمال را نشان می‌دهد، و رو به خورشید (پشت سرمان) جنوب است.

از آن‌جا که جهت ظاهری حرکت خورشید در آسمان از شرق به غرب است، جهت حرکت سایه‌ی خورشید بر روی زمین از غرب به شرق خواهد بود. یعنی در نیم‌کره‌ی شمالی سایه‌ها ساعتگرد می‌چرخند.
هر چه از استوا دورتر بشویم، از دقت پاسخ در این روش کاسته می‌شود. یعنی در مناطق قطبی (عرض جغرافیایی بالاتر از 60 درجه) استفاده از آن توصیه نمی‌شود.
در شب‌های مهتابی هم از این روش می‌توان استفاده کرد: به جای خورشید از ماه استفاده کنید.
روش دوم(دقیق‌تر): محل سایه‌ی شاخص را زمانی پیش از ظهر علامت گذاری می‌کنیم. دایره‌ یا کمانی به مرکز محل شاخص و به شعاع محل علامت‌گذاری شده می‌کشیم. سایه به تدریج که به سمت شرق می‌رود کوتاه‌تر می‌شود، در ظهر به کوتاه‌ترین اندازه‌اش می‌رسد، و بعداز ظهر به تدریج بلندتر می‌گردد. هر گاه بعد از ظهر سایه‌ی شاخص از روی کمان گذشت (یعنی سایه‌ی شاخص هم‌اندازه‌ی پیش از ظهرش شد) آن‌جا را به عنوان نقطه‌ی دوم علامت‌گذاری می‌کنیم. مانند روش پیشین، این نقطه سمت شرق و نقطه‌ی پیشین سمت غرب را نشان می‌دهد.

در واقع هر دو نقطه سایه‌ی هم‌فاصله از شاخص، امتداد شرق-غرب را مشخص می‌کنند.
با این‌که روش پیشین نسبتاً دقیق است، این روش دقیق‌تر است؛ البته وقت بیشتری برای آن لازم است.
برای کشیدن کمان مثلا طنابی(مانند بند کفش، نخ دندان) را انتخاب کنید. یک طرف طناب را به شاخص ببندید، و طرف دیگرش را به یک جسم تیز؛ به شکلی که وقتی طناب را می‌کشید دقیقاً به محل علامت‌گذاری شده برسد. نیم‌دایره‌ای روی زمین با جسم تیز رسم کنید.
وقتی سایه‌ی شاخص به حداقل اندازه‌ی خود می‌رسد(در ظهر شرعی)، این سایه سمت جنوب را نشان می‌دهد (بالای 23.5 درجه).

جهت‌یابی با ساعت عقربه‌دار
ساعت مچی معمولی(آنالوگ، عقربه‌ای) را به حالت افقی طوری در کف دست نگه می‌داریم که عقربه‌ی ساعت‌شمار به سمت خورشید اشاره کند. در این حالت، نیمسازِ زاویه‌ای که عقربه‌ی ساعت‌شمار با عدد 12 ساعت می‌سازد(زاویه‌ی کوچکتر، نه بزرگتر)، جهت جنوب را نشان می‌دهد. یعنی مثلا اگر چوب‌کبریتی را [به طور افقی] در نیمه‌ی راه میان عقربه‌ی ساعت‌شمار و عدد 12 ساعت قرار دهید، به طور شمالی-جنوبی قرار گرفته‌است.


نکات
این که گفته شد عقربه‌ی کوچک ساعت به سمت خورشید اشاره کند، یعنی این‌که اگر شاخصی [مثلا چوب‌کبریت] ای که در مرکز ساعت قرار دهیم، سایه‌اش موازی با عقربه‌ی ساعت‌شمار و در جهت مقابل آن باشد. یا این‌که سایه‌ی عقربه‌ی ساعت‌شمار درست در زیر خود عقربه قرار گیرد. یا مثلاً اگر چوبی ده-پانزده سانتیمتری را در زمین به‌طور عمودی قرار دهیم، ساعت روی زمین به شکلی قرار گرفته باشد که عقربه‌ی ساعت‌شمارش موازی با سایه‌ی چوب باشد.
نیمساز، خطی است که یک زاویه را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند. در واقع باید میان عقربه‌ی ساعت‌شمار و 12 را بیابید و با خطی فرضی به مرکز ساعت وصل نمایید.
دلیل این‌که زاویه(ی بین عقربه‌ی ساعت‌شمار و 12) را نصف می‌کنیم این است که: وقتی خوشید یک بار دور زمین می‌چرخد، ساعت ما دو دور می‌چرخد(دو تا 12 ساعت). یعنی گرچه روز 24 ساعت است(و یک دور کامل را در 24 ساعت طی می‌کند)، ساعت‌های ما یک دور کامل را در 12 ساعت طی می‌نماید. اگر ساعت 24 ساعته‌ای می‌داشتید، که دور آن به 24 قسمت مساوی تقسیم شده بود، هر گاه عقربه‌ی ساعت‌شمار را رو به خورشید می‌گرفتید عدد 12 ساعت همیشه جهت جنوب را نشان می‌داد.
این روش وقتی سمت صحیح را نشان می‌دهد، که ساعت مورد نظر درست تنظیم شده باشد. یعنی اگر در بهار و تابستان ساعت‌ها را نسبت به ساعت استاندارد یک‌ساعت جلو می‌برند، ما باید آن را تصحیح کنیم(ابتدا ساعت‌مان را یک ساعت عقب ببریم سپس روش را اِعمال کنیم؛ یا نیمساز عقربه‌ی ساعت‌شمار را [به جای 12] با 1 حساب کنید). همچنین در همه‌ی سطح یک کشور معمولا ساعت یکسانی وجود دارد، که مثلا در ایران حدود یک ساعت متغیر است(ایران تقریباً بین دو نصف‌النهار قرار دارد؛ لذا ظهر شرعی در شرق و غرب ایران حدوداً یک ساعت فاصله دارد.) ساعت صحیح هر مکان همان ساعتی است که هنگام ظهر شرعی در آن در طول سال، اطراف ساعت 12 ظهر است. در واقع برای تعیین دقیق جهت‌های جغرافیایی ساعت باید طوری تنظیم باشد که هنگام ظهر شرعی ساعت 12 را نشان دهد.
روش ساعت مچی تا 24 درجه امکان خطا دارد. برای دقت بیشتر باید از آن در عرض جغرافیایی بین 40 و 60 درجه [شمالی یا جنوبی] استفاده شود؛ هر چند در عرض جغرافیایی 5/23 تا 5/66 درجه [شمالی یا جنوبی]نتیجه‌اش قابل قبول است.(البته در نیم‌کرده‌ی جنوبی جهت شمال و جنوب برعکس است.) در واقع هر چه به استوا نزدیک‌تر شویم، از دقت این روش کاسته می‌شود. ضمناً هر چه زمان به کار بردن این روش به ظهر شرعی نزدیک‌تر باشد، نتیجه‌ی آن دقیق‌تر خواهد بود. (کشور ایران دارای عرض جغرافیایی بین 36 و 39 درجه‌ی شمالی است.)
اگر مطمئن نیستید کدام طرف شمال است و کدام طرف جنوب، به یاد بیاورید که خورشید از شرق بر می‌خیزد، در غرب می‌نشیند، و در ظهر سمت جنوب است.
توجه کنید که اگر این روش را در هنگام ظهر شرعی (یعنی ساعت 12) اجرا کنیم، جهت عقربه‌ی ساعت‌شمار خود به سوی جنوب است. یعنی مانند همان روش «جهت‌یابی با سمت خورشید»، که گفتیم خورشید در ظهر شرعی به سمت جنوب است.
اگر از ساعت دیجیتال استفاده می‌کنید، می‌توانید ساعت عقربه‌داری را روی یک کاغذ یا روی زمین بکشید (دور دایره‌ای از 1 تا 12 بنویسید، و عقربه‌ی ساعت‌شمار را هم بکشید)، و سپس از روش بالا استفاده کنید.
حتی وقتی هوا آفتابی نیست و خورشید به راحتی دیده نمی‌شود هم گاه سایه‌ی خوشید را می‌توان دید. اگر یک چوب‌کبریت را عمود نگه دارید، سایه‌ی آن برعکس جهت خورشید می‌افتد.
به شکل عکس، اگر جهت‌های جغرافیایی را بدانیم، می‌توانیم زمان را در روز بدانیم. با همین روش ساعت‌های خورشیدی در گذشته ساخته می‌شدند. برای ساخت آن باید نیم‌دایره‌ای را روی زمین به طرف شمال رسم کنیم و از 6 تا 18 به شکلی شماره‌گذاری نماییم که عدد 12 آن رو به شمال، عدد 6 در سمت غرب و عدد 18 در سمت شرق باشد. حال اگر شاخصی در مرکز دایره قرار دهیم، سایه‌ی شاخص به منزله‌ی عقربه‌ی ساعت‌شمار ساعت است. چنین ساعتی کاملا دقیق نیست. ساعت‌های آفتابی‌ای ساخته شده است که دقت بسیاری دارند.

روش‌های جهت‌یابی در شب


برچسب‌ها: GPS, جی پی اس, موبایل

ادامه مطلب
لینک یادداشت |  نوشته شده در  چهارشنبه 28 شهریور1386ساعت 11:36  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

مكان و زمان و قدرت زلزله هاي ايران را به صورت زنده دنبال كنيد‌

در روز در ايران بارها و بارها زلزله هايي با ريشتر هاي متفاوت اتفاق مي افتد . شايد در همان مكاني كه شما در حال زندگي هستيد  همين الان در حال زلزله آمدن باشد اما چون ريشترهاي آن پايين است شما آن را احساس نمي كنيد.

مركز لرزه نگاري كشور وابسته به موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران سايتي را طراحي كرده كه در آن آخرين زلزله هاي اتفاق افتاده در ايران را مي توانيد مشاهده كنيد. اين سايت لحظه به لحظه آپديت مي شود و در حقيفت يك پخش زنده از زلزله هاي كشور است.  اين سايت علاوه بر مشخص نمودن زمان و مكان و فدرت زلزله عمق زلزله ، شكل موج زلزله و همچنين طول و عرض جغرافيايي مكان وقوع زلزله را مشخص مي كند . حتي شما مي توانيد با گرفتن فايل زلزله مكان وقوع آن را در Google Earth مشاهده كنيد.شما مي توانيد سوابق زلزله هاي اتفاق افتاده در مكان هاي مختف ايران را هم مشاهده نماييد

در هر حال اگر دوست داريد بفهميد همين الان كجاي ايران در حال لرزيدن است مي توانيد به    این سایت (irsc.ut.ac.ir) رفته و از اطلاعات مفيد آن بهره ببريد

لینک یادداشت |  نوشته شده در  سه شنبه 30 مرداد1386ساعت 23:14  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

اهنگ قسمت نمیشه انگار  .. از جواد رضویان که توی سریال چارخونه اجرا کرده

http://naatamam.blogfa.com

DOWNLOAD   دانلود: قسمت نمی شه انگار ... با حجم ۷۶۵ کیلو بایت با کیفیت 128Kbps

لینک یادداشت |  نوشته شده در  دوشنبه 22 مرداد1386ساعت 16:38  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

10 شغل و تخصص پر درآمد دنياي امروز (با حداقل تحصيلات)

Top 10 Jobs Where Employers Come Looking for YOU

 کنکور امسال هم برگزار شد و رفت...

 اما دغدغه هميشگي هنوز باقيست: کدام شغل ها در دنياي امروز  بيشترين تقاضا و درآمد را دارند؟...

واقعيت اينست که امروزه شما حتي بدون تحصيلات دانشگاهي ، و برخي اوقات صرفا با گذراندن تنها يک يا چند درس محدود، هم مي توانيد شغلي موفق و پر درآمد داشته باشيد. و کنکور و مدارک آنچناني دانشگاهي و تيترهاي دکتري و مهندسي ، آنهم در دنياي اينترنت و ماهواره که دسترسي به علم و آگاهي به آساني يک کليک  است، جذابيت و اهميت مثلا ده سال پيش را ندارند و شخصيت هم نمي آورد  و بنابراين غصه اي هم نبايد خورد ..... اين کنکوري که سالهاست در ايران برگزار ميشود اصلا  ملاک و معيار درست و عادلانه اي براي شناخت استعداد آدمها نيست و هيچ ارزشي ندارد و نبايد بابت آن غصه خورد. والدين ايراني هم بالاخره بايد يکبار براي هميشه اين تابو هاي کنکور و مدرک دانشگاهي را کنار گذاشته و نگاه کنند به کشورهاي پيشرفته اي مثل امريکا و ببينند که در چنين ممالکي اصولا مدرک تحصيلي ملاک هيچ چيز نيست: يک رفتگر شهرداري با يک مدير بزرگترين شرکت يا رييس جمهور هيچ فرق ندارند و اينجور مسايل ظاهري اصلا ملاک نيستند و همگي در جامعه احترام دارند و يکديگر را ، حتي رييس جمهورشان را با نام کوچک صدا ميزنند (مثلا در مدارس يا دانشگاهها دانش آموز و دانشجو استادش را با نام کوچکش صدا مي زند و روابط در اين سطح دوستانه و همتراز است) و کسي عقده يا غصه مدرک تحصيلي ندارد. اينگونه تفکرات صرفا مختص ممالک خاورميانه اي و بويژه ايران است و بس. که معمولا از چشم هم چشمي و يا محروميتهاي والدين نشئت ميگيرند.....


     ليستي که درينجا مي بينيد مربوط به امريکاي امروز است اما واقعيت اينست که در هر کشوري هم صدق مي کند:
Top 10 Jobs  ..  ده شغل برتر ، که صاحبکاران را محتاج شما مي کنند، و نه بر عکس، از اين قرارند:

۱- Computer Software Engineer -  برنامه نويسي کامپيوتر: اداره آمار امريکا اعلام کرده که اين شغل تا پايان سال 2014 ( يعني تا هفت سال آينده) در صدر مشاغل پر درآمد و دايما در حال پيشرفت قرار خواهد داشت.

۲- Paralegal - ( پارا ليگال) يعني دستيار حقوقي - صاحبکاران دايما در حال کاهش هزينه هاي بيزينس هستند و يکي ازينها جايگزيني وکيل بيزينس  با مشاوران يا دستياران حقوقي (با مدرک تحصيلي پايينتر از وکيل ولي با تقريبا همان سرويس و شغل)  است. بسياري از موسسه هاي آموزشي  يا کالجهاي فوق ديپلم چنين مدرکي ميدهند و يا مثلا اگر فعلا یک ليسانس دانشگاهي داريد ميتوانيد با گذراندن چند درس تخصصي اضافي ، پاراليگال بشويد.

۳-  Accountant  - حسابدار - نيازي به توضيح بيشتر نيست که افراد، بيزينس ها، بانکها، شرکتهاي بيمه و حتي دولتها به اين تخصص هميشه نياز دارند.

۴- Occupational Therapist  - (  تراپيست ها) ..يعني کسانيکه کمک فکري و فيزيکي  مي کنند به  کارمندان و کارگران و ساير مردم عادي براي بهتر  و سالمتر زندگي و کار کردن و يا بهبود وضعيت فکري و فيزيکي و سلامتي آنها.. .. . هر چند که براي دريافت بالاترين حقوق در  چنين تخصصي بايد مدرک مستر  master' (فوق ليسانس) داشته باشيد اما جالبه بدانيد که در امريکا بيش از 13.5 ميليون نفر درين شغل مشغول بکارند و کلا مشاغل و تخصصهايي که در رابطه با پرستاري و سلامتي و دارو و درمان و نگهداري از بيماران يا سالمندان است جزو پر درآمدترين و پر تقاضا ترين  و پيشروترين مشاغل امريک هستند و هيچ متخصصي درين حوزه بيکار نيست. شما حتي با دو سال تحصيل فوق ديپلم هم مي توانيد در گوشه اي از اين تخصص بکار مشغول شويد و حتي نياز به ليسانس دانشگاهي هم نداريد.

۵- Post-Secondary Teachers - ( دبير دبيرستانها و موسسات آموزشي و استاد دانشگاه و کالج) ... در ليست 50  شغل برتر در امريکا که تلويزيون CNN  تهيه کرده بود اين تخصص در رتبه دوم  است و برای کسب درآمد بیشتر البته نياز به مدرک فوق ليسانس  داريد و بويژه براي تدريس در رشته هاي بيزينس، پزشکي، و کامپيوتر هميشه تقاضا برايتان فراوان است.

۶- Actuary - (  شناسايي ، مديريت، و کنترل ريسک در بيزينس ها   ) .. اين تخصص هم بويژه براي کار در شرکتهاي بيمه، يا در هر بيزينسي،  تا سال 2014  ميلادي همچنان پر درآمد خواهد بود. براي چنين تخصصي شما نياز به مدرکي در حد ليسانس امور مالي ( با گرايش کامپيوتري و تخصص در رياضيات و برآورد ريسک ) داريد. بيزينسها هميشه براي پيش بيني ريسک در مثلا سرمايه گذاري يا تصميمات مهم شان نياز به متخصصاني براي عرضه راه حلهاي عملي و مدرن دارند.

۷- Medical Assistant - ( دستيار پزشک)... که در بسياري رشته هاي پزشکي ، آنهم فقط با يکي دو سال تحصيل بعد از ديپلم دبيرستاني، ميسر ميشود و نيازي به دانشگاه رفتن نيست.

۸- Lawyer (وکالت) ... اگر به پرستیژ و اینجور چیزها می اندیشید  بويژه در بيزينس، محيط زيست، ماليات محلي و بين المللي، پزشکي، و ثبت اختراعات و علايم تجاري ( patent law  ) ...

۹- Home Health Aide - ( نگهداري از بيماران يا سالمندان در خانه)... با افزايش تعداد سالمندان، و اينکه  فرزندان براي نگهداري از والدين فرصت يا علاقه اي ندارند ، چنين تخصصي در حال افزايش است و صرفا با مثلا چند ماه يا يکسال تحصيل ميتوان به چنين شغلي پرداخت.

۱۰- Computer Systems Analyst - ( کامپيوتريزه کردن بيزينس ها و تشکيلات) .. که با مدارک فوق ديپلم به بالا ( و يا حتي بدون مدرک و صرفا با خودآموزي) هميشه برايش تقاضا هست. .....

 ترجمه اکبر شيخ زاده - تورنتو ،

 منبع  : ياهو

لینک یادداشت |  نوشته شده در  شنبه 16 تیر1386ساعت 16:2  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

علت نبودنم

سلام

بعد از ۹ روز ننوشتن باز شروع کردم به نوشتن مطلب !

اما علت غیبتم فقط سوختن مادربرد کامپیوترم به علت رعد و برق بود و حالا هم ۷ - ۸ روزی است ٬  رفته گارانتی

البته از همون ۹ روز پیش یک کامپیوتر تمیز و قوی AMD با سی پی یوی K6 با سرعت ۴۵۰ مگاهرتز راه انداختم . (فقط برای ادامه کارهای برنامه نویسی ربات)

اما تا امروز مودم ( modem racvel 336 pnp ) بدون درایور بود ! پس اینترنت و اینجا و تحقیقات ٬ ۹ روزی تعطیل بود ولی کلی به کارام رسیدم آخه ۳ تا کار سنگین که دوتاشون ربات است را دست گرفتم !

بگذریم برم مطلبی را پیدا کنم برای نوشتن....

لینک یادداشت |  نوشته شده در  پنجشنبه 14 تیر1386ساعت 17:11  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

امكان مشاهده تصوير کارت كنكور در اينترنت فراهم شد
 
امكان مشاهده مندرجات کارت ورود به جلسه آزمون سراسری سال 1386 برای داوطلبانی که از طریق اینترنت ثبت نام کرده‌اند، فراهم شد.
داوطلبان می توانند جهت رویت کارت ورود به جلسه خود با مراجعه به پایگاه الکترونیکی سازمان سنجش به نشانی    www.sajesh.org به دو روش، یکی از طریق وارد کردن مشخصات کارت اعتباری ثبت نام شامل کارت، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه و روش دیگر از طریق وارد کردن شماره پرونده و کد رهگیری اقدام کنند.

داوطلبان به منظور حضور در جلسه آزمون باید اصل کارت ورود به جلسه را که در روزهای دوشنبه و سه شنبه همین هفته توزیع می شود را دریافت کنند.

   مشاهده : سایت سازمان سنجش
 
 منبع : http://www.isna.ir

برچسب‌ها: اینترنت, ترفند
لینک یادداشت |  نوشته شده در  یکشنبه 3 تیر1386ساعت 19:42  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

تلویزیون‌های LCD در ایران

تلویزیون‌های LCD بهترین و جدیدترین نمایشگرهایی هستند که بیشتر فروشندگان لوازم صوتی و تصویری آن را یک انتخاب درست می‌دانند.

 به عقیده اکثر فعالان بازار لوازم صوتی و تصویری در‌حال‌حاضر بیشترین فروش تلویزیون‌های بازار به LCDها اختصاص دارد که به علت دو قابلیت ویژه آن یعنی جاگیر نبودن و وضوح بالای تصویر از اقبال فروش بهتری برخوردارند. آنها همچنین معتقدند که ترکیب سازی تصویر در تلویزیون‌های LCD و 3LCD (تلفیقی از پروجکشن و LCD) نسبت به تلویزیون‌های پلاسما بهتر است.

 این در حالی است که برخی از فعالان بازار وضوح تصویر تلویزیون‌های پلاسما را برای نمایش شبکه‌های تلویزیونی ایرانی مناسب می‌دانند.

طبق اعلام برخی از فروشندگان لوازم صوتی و تصویری برندهای سونی، توشیبا، هیتاچی، سامسونگ، پاناسونیک و ال‌جی به ترتیب به عنوان بهترین و با کیفیت‌ترین LCDهای موجود در بازار معرفی می‌شوند.
اعتبار بالای نمایشگاه‌های اصلی نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های اصلی لوازم صوتی و تصویری بهترین مکان برای خرید انواع تلویزیون‌های LCD و 3LCD محسوب می‌شوند.

به گفته یکی از فروشندگان انواع لوازم صوتی و تصویری در خیابان جمهوری، خرید انواع LCD از فروشگاه‌های اصلی پیشنهاد می‌شود.

به اعتقاد وی احتمال تقلب و ارائه اجناس بی‌کیفیت از سوی برخی فروشگاه‌ها و عاملان فروش بعید نیست. به این صورت که در برخی از فروشگاه‌هایی که به فروش تلویزیون‌های LCD برند خاصی می‌پردازند، گاهی مواقع مشاهده می‌شود که کنترل (ریموت) تلویزیون بی‌کیفیت و تقلبی و همچنین ضمانتنامه غیرمعتبر ارائه می‌کنند.

یکی از فروشندگان انواع لوازم صوتی و تصویری سونی در خیابان جمهوری مدعی است، تمام فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های اصلی عرضه لوازم صوتی و تصویری سونی با عناوینی چون نمایشگاه شماره یک، 2 و 3 و ... مشخص شده‌اند که به عنوان نمایندگی اصلی ژاپن و با گارانتی بازرگانی ایران شناخته می‌شوند.

وی همچنین به عرضه انواع LCD از سوی برخی از فروشندگان جزء و عاملان فروش اشاره کرد و گفت: قیمت تمام LCDهایی که از سوی این مراکز به فروش می‌رسد، نسبت به نمایندگی و نمایشگاه‌های اصلی سونی متغیر است.

LCDهای 32 اینچی پرفروش‌ترند

LCDهای 32 اینچی سهم بیشتری از فروش را در بازار به خود اختصاص داده‌اند.
به عقیده بیشتر فعالان بازار LCDهای 32 اینچی برای آپارتمان‌هایی با مساحت 60 تا 70 متر مناسب است و برای آپارتمان‌های با مساحت 40 تا 50 متر نیز LCDهای 26 اینچ مطلوب‌تر است.

لینک یادداشت |  نوشته شده در  پنجشنبه 3 خرداد1386ساعت 6:22  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

همه چيز درباره سيستم هاي GPS

Global Positioning System (GPS)

GPS چيست؟

سيستم مكان‌ياب جهاني (Global Positioning Systems) يا GPS يك سيستم راهبري و مسيريابي ماهواره‌اي است كه از شبكه‌اي با ۲۴ ماهواره ساخته شده است و در سال 1994 تمامي 24 ماهواره در مدار زمين قرار گرفت. اين ماهواره‌ها به سفارش وزارت دفاع ايالات متحده با نام «ناو استار» و با بودجه‌اي بيش از 12 بيليون دلار ساخته و اولين آنها در سال 1978 با موفقيت به فضا پرتاب شد و در مدار قرار داده شده است. اين سيستم در ابتدا براي مصارف نظامي تهيه شد ولي از سال ۱۹۸۰ استفاده همگاني از آن آزاد و آغاز شد.

خدمات اين مجموعه در هر شرايط آب و هوايي و در هر نقطه از كره زمين در تمام ساعت شبانه‌روز در دسترس است. پديدآوردنگان اين سيستم، هيچ حق اشتراكي براي كاربران در نظر نگرفته‌اند و استفاده از آن كاملا رايگان مي‌باشد. امروزه در كشورهاي توسعه يافته از اين سيستم جهت كمك به راهبري خودرو، كشتي و انواع وسايل نقليه ديگر بهره‌گيري مي‌شود. هر چه نقشه‌هاي منطقه‌اي كه در حافظه گيرنده بارگذاري مي‌شود دقيق‌تر باشد، سرويس‌هايي كه از GPS مي‌توان دريافت داشت نيز بهتر مي‌شود.

براي نمونه مي‌توان از GPS مسير نزديك‌ترين پمپ بنزين، تعميرگاه و يا ايستگاه قطار را پرسيد و مسير پيشنهادي را دنبال كرد. دقت مكان‌يابي اين سيستم در حد چند متر است كه بسته به كيفيت گيرنده تغيير مي‌كند. از سيستم مكان ياب جهاني مي‌توان در كاره‌هايي چون نقشه‌برداري و مساحي، پروژه‌هاي عمراني، كوهنوردي، كايت سواري، سفر در مناطق ناشناخته، كشتي‌راني و قايقراني، عمليات نجات هنگام وقوع سيل و زمين‌لرزه و هر فعاليت ديگر كه نيازمند محل‌يابي باشد، بهره برد.

http://naatamam.blogfa.com

تاريخچه GPS

تقريباً در اواسط دهه ۶۰ وزارتخانه‌هاي دفاع برخي از كشورها متوجه شدند كه سيستم‌هاي ناوبري آن زمان از دقت مطلوبي برخوردار نيستند و به طور طبيعي، چشم‌ها به سمت فضاي نزديك زمين دوخته شد. اولين سيستم ناوبري ماهواره‌اي «ترنسيت» نام داشت. اين پروژه وزارت دفاع آمريكا از شش ماهواره تشكيل شده بود و از مختصات خاصي بهره مي‌برد. ماهواره بر روي يك مسير خاصي حركت كرده و بر روي فركانس مشخصي، امواج را ارسال مي‌نمود و يك سيگنال با يك فركانس مشخص به گيرنده‌ها مي‌رسيد و موقعيت مكاني با اندازه‌گيري تغيير فركانس محاسبه مي‌شد. ماهواره‌ها امكان تغيير موقعيت هر نقطه از كره زمين را در هر يك ساعت و نيم و با دقتي برابر با ۲۰۰ متر فراهم مي‌نمودند.

سيستم ماهواره‌اي «ترنسيت» تا سال ۱۹۹۶ به حيات خود ادامه داد. تولد سيستم موقعيت‌يابي جهاني يا به اختصار GPS در سال ۱۹۷۳ اتفاق افتاد. يعني زماني كه وزارت دفاع آمريكا هماهنگ‌سازي سيستم‌هاي ناوبري را آغاز نمودند. زيرا سازمان‌هاي مختلف سيستم‌هاي متفاوتي را ايجاد كرده بودند كه اكثراً با يكديگر منطبق نبودند. اين سيستم جديد تفاوت‌هاي مهمي با ترنسيت دارد، هر ماهواره چند ساعت اتمي با خود همراه دارد، موقعيت خود را همراه زمان دقيق، به صورت يك سيگنال ارسال مي‌كند و سيستم ناوبري كاربر زمان استخراج شده از اين سيگنال را مقايسه كرده و در سه نقطه موقعيت‌يابي مي‌كند. ضمناً احتياجي به هيچ گونه ساعت دقيقي در گيرنده نيست. تنها وقت در دوره‌هاي زماني كوتاه مورد نياز است.
GPS از چه بخش‌هايي تشكيل شده است؟

http://naatamam.blogfa.com/

سيستم موقعيت جهاني از سه بخش مجزا تشكيل شده است. اولين بخش سيستم شامل 24 ماهواره است كه در 20000 كيلومتري بالاي زمين در مدار مدور 12 ساعته مي‌چرخند. اين بدين معني‌ست كه هر ماهواره 12 ساعت براي چرخش كامل به دور زمين به كار برده مي‌شود. به منظور كسب اطمينان از اينكه ماهواره‌ها قادر به رديابي و تشخيص در هر نقطه از روي سطح زمين باشند، آنها به شش گروه چهارتايي تقسيم مي‌شوند.

http://naatamam.blogfa.com


برچسب‌ها: GPS, جی پی اس, موبایل

ادامه مطلب
لینک یادداشت |  نوشته شده در  جمعه 31 فروردین1386ساعت 11:2  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

دانشمندان در آستانه طراحي يك شنل نامريي‌كننده واقعي هستند

دانشمندان بالاخره به يك طرح عملي براي ساخت يك شنل نامرئي‌كننده كه تنها در داستانهاي تخيلي به آنها اشاره مي‌شود، دست يافتند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از شيكاگو، فيزيكدانان سال گذشته با خم كردن نور اطراف اشياء، معادله‌هاي رياضي پيچيده‌اي را براي نامرئي كردن اشياء حل كردند.

اكنون گروهي از مهندسان "دانشگاه پردو" در "اينديانا" از اين محاسبه‌ها براي طراحي وسيله نسبتا ساده‌اي استفاده كرده‌اند كه روزي نه چندان دور بايد بتواند اشيائي به بزرگي هواپيما را به سادگي ناپديد كند.

در اين طرح سوزن‌هاي فلزي ريزي در زوايا و در مسيرهاي طولي روي يك مخروط به شكل برس سر نصب مي‌شود كه موجب مي‌شود نور در سطح آن حركت كند و اين موضوع باعث مي‌شود هر چيزي كه در داخل اين مخروط باشد، از نظر ناپديد شود زيرا ديگر نور نمي‌تواند از آن به بيرون بازتاب كند.

"ولاديمير شالف" پروفسور مهندسي برق و كامپيوتر در پردو گفت، اين موضوع درست شبيه افسانه است اما كاملا با قوانين فيزيكي مطابقت دارد.

اين طرح كه هنوز در مرحله تئوري قرار دارد ماه جاري در مجله "نيچر فوتونيك" منتشر خواهد شد.

شالف با اشاره به اين كه ساخت اين وسيله مستلزم برخورداري از يك بودجه مطمئن است، گفت گمان دارد ساخت نمونه اوليه اين وسيله دو تا سه سال بطول انجامد.

محدوديت اصلي طرح فعلي اين است كه مي‌تواند هر بار فقط يك طول موج را خم كند و با دامنه فركانس طيف مرئي كار نمي‌كند.

شالف گفت چگونگي ايجاد طرحي كه همزمان در مقابل تمامي رنگ‌هاي نور مرئي عمل كند يك چالش فني بزرگ است اما اين اعتقاد وجود دارد كه كه اين كار ممكن است.

وي گفت، اين شنل مي‌تواند سربازان را از ديد عينك‌هاي ديد درشب كه فقط از يك طول موج نور استفاده مي‌كنند، محفوظ بدارد.

از اين وسيله همچنين مي‌توان براي پنهان كردن اشياء از قرار گرفتن در معرض نورهاي ليزري كه ارتش از آن براي روشن كردن هدف استفاده مي‌كند، استفاده كرد.

    منبع :irna.ir

لینک یادداشت |  نوشته شده در  شنبه 18 فروردین1386ساعت 18:47  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

 سال نو بر همه دوستان مبارک

بار خدایا در این سال جدید به همه موفقیت، سلامتی و شادی و خوشی عطا کن و بندگانت را هر چند که بنده های خوبی برایت نباشند فراموش نکن.

سالي پر از پيروزي و خوشحالي را براي تک تک خوانندگان و دوستان آرزو دارم...
صد سال به از این سال ها. به امید روزهای رنگی...

امیدوارم سال خوبي خوبی شروع کنیم و با خوبی و خوشی به پایان برسانیم.....

لینک یادداشت |  نوشته شده در  چهارشنبه 1 فروردین1386ساعت 15:47  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

 

  یا مقلب القلوب و الابصار

                     یا مدبر اللیل والنهار

                                     یا محول الحول والاحوال

                                                        حول حالنا الی احسن الحال

«آغاز سال ۱۳۸۶ و تقارن فرخنده آن با حلول ماه ربیع الاول

(ماه ولادت پیامبر عظیم الشان ص) بر همگان مبارک باد»

http://naatamam.blogfa.com

لینک یادداشت |  نوشته شده در  سه شنبه 29 اسفند1385ساعت 18:9  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

اسامی فیلم های نوروزی تلویزیون

اسامی فیلم‌‏های سینمایی كه قرار است در ایام تعطیلات نوروزی از شبكه های مختلف سیما پخش شود ، اعلام شد.

به گزارش سایت خبری خانه ی هنرمندان ایران ، اسامی فیلم ها به همراه زمان و ساعت پخش آنها به شرح زیر اعلام شده است :

شبكه اول سیما ، ساعت 16
- چهارشنبه ، 1 /1/86 ، " ماشین‌‏ها "
- پنج شنبه ، 2/1/86 ، " اینجا چراغی روشن است "
- جمعه ، 3/1/86 ، " مادر را از قطار پیاده كن"
- شنبه ، 4/1/86 ، " وكیل هاد ساكر"
- یكشنبه ، 5/1/86 ، " ورطه"
- دوشنبه ، 6/1/86 ، " طوفان در جامائیكا"
- سه شنبه، 7/1/86 ، " هیات منصفه فراری"
- چهارشنبه ، 8/1/86 ، " وقتی همه خواب بودند"
- پنج شنبه ، 9/1/86 ، " سیاه و سفید"
- جمعه ، 10/1/86 ، " اتاق امن "
- شنبه ، 11/1/86 ، " استالینگراد "
- یكشنبه ، 12/1/86 ،" كولیمادا "
- دوشنبه ، 13/1/86 ، " تعقیب در شاهراه"
- پنج شنبه ، 16/1/86 ، " دیوید كاپرفیلد 1 "
- جمعه ، 17/1/86 ، " دیوید كاپرفیلد 2 "


شبكه دوم سیما ، ساعت 23:30
- سه شنبه ، 29/12/85 ، " بید مجنون"
- چهارشنبه ، 1/1/86 ، " در راه خانه "
- پنج شنبه ، 2/1/86 ، " دشت باز"
- جمعه ، 3 /1/86 ، " شمشیر بدون سایه"
- شنبه ، 4/1/86 ، " معجزه برن"
- یكشنبه ، 5/1/86 ، " سواركاری به نام مرگ "
- دوشنبه ، 6/1/ 86 ، " شینوبی "
- سه شنبه ، 7/1/86 ، " دسته ببرها "
- چهارشنبه ، 8/1/86 ، " سوفی شل "
- پنج شنبه ، 9/1/86 ، " روزهای شكوه "
- جمعه ، 10/1/86 ، " تیغ پنهان "
- شنبه ، 11/1/86 ، " مجردها "
- یكشنبه ، 12/1/86 ، " پنج كودك و آن"
- دوشنبه ، 13/1/86 ، " بلوك 13 "
- سه شنبه ، 14/1/86 ، " با هم در خانه "
- پنج شنبه ، 16 /1/86 ، " مامور مالیات"
- جمعه ، 17/1/86 ،" پول همه چیز نمی‌‏شه"


شبكه سوم سیما ، ساعت 20:15
- سه شنبه ، 29/12/85 ، " بازی مرگ "
- چهارشنبه ، 1/1/86 ، " چند می‌‏گیری گریه كنی "
- پنج شنبه ، 2/1/86 ، " نارنیا "
- جمعه ، 3/1/86 ، " الماس خونین "
- شنبه ، 4/1/86 ، " پسر اژدها سوار "
- یكشنبه ، 5/1/86 ، " غریبه در شهر"
- دوشنبه ، 6/1/86 ، " به نام پدر "
- سه شنبه ، 7/1/86 ، " پسران پرواز "
- چهارشنبه ، 8/1/86 ، " سیاهچاله و اژدها "
- پنج شنبه ، 9/1/86 ، " برمودا 1 "
- جمعه ، 10/1/86 ، " برمودا 2 "
- شنبه ، 11/1/86 ، " تنگنا "
- یكشنبه ، 12/1/86 ، " حق السكوت "
- دوشنبه ، 13/1/86 ، " تیغه های جادویی "
- پنج شنبه ، 16/1/86 ، " جایزه "


شبكه چهارم سیما ، ساعت 17:30
- سه شنبه ، 29/12/85 ، " بینوایان "
- چهارشنبه ، 1/1/86 ، "شارلوت گری "
- پنج شنبه ، 2 /1/86 ، " روزنامه "
- جمعه ، 3/1/86 ، " جنگجوی حرفه‌‏ای "
- شنبه ، 4/1/86 ، " آخرین تدوین "
- یكشنبه ، 5/1/86 ، " وی دوك "
- دوشنبه ، 6/1/86 ، " راز گالیندز"
- سه شنبه ، 7/1/86 ، " باغ‌‏های كندلوس "
- چهارشنبه ، 8 /1/86 ، " یكشنبه طولانی نامزدی"
- پنج شنبه ، 9/1/86 ، " یك بوس كوچولو "
- جمعه ، 10/1/86 ، " قهرمانان"
- شنبه ، 11/1/86 ، " ناپولی"
- یكشنبه ، 12/1/86 ، " كلبه حصیری"
- دوشنبه ، 13/1/86 ، " نیكیفور"
- پنج شنبه ، 16/1/86 ، " ریو "
- جمعه ، 17/1/86 ، " غرغروها "


شبكه پنجم سیما ؛ ساعت 13:30
- سه شنبه ، 29/12/86 ، " زیارت"
- چهارشنبه ، 1/1/86 ، " گل "
- پنج شنبه ، 2/1/86 ، " اگر میتونی منو بگیر "
- جمعه ، 3/1/86 " رابین هود "
- شنبه ، 4/1/86 ، " شبی در موزه "
- یكشنبه ، 5/1/86 ، " قتل آن لاین "
- دوشنبه ، 6/1/86 ، " پلنگ صورتی "
- سه شنبه ، 7/1/86 ، " زن بدلی "
- چهارشنبه ، 8/1/86 ، " تاریكی "
- پنج شنبه ، 9/1/86 ، " خانه‌‏های خنجرهای پران"
- جمعه ، 10/1/86 ، " اقبال و دیو"
- شنبه ، 11/1/86 ، " چكمه‌‏های استالین "
- یكشنبه ، 12/1/86 ، " كلك توكلك "
- دوشنبه ، 13/1/86 ، " محافظ "
- پنج شنبه ، 16/1/86 ، " افسانه "
- جمعه ، 17/1/86 ، " دیوار آتش "

         منبع :http://www.iranao.com

لینک یادداشت |  نوشته شده در  سه شنبه 29 اسفند1385ساعت 11:18  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

شب يلدا

تپشهای قلبم را به باور خاطره هايم پيوند می زنم ،
و سرزمينی را که همزاد با خاک است و کهن تر از تاريخ ، برای نوباوگان خاک و تازه به دوران رسيدگان تاريخ زمزمه می کنم .
زمزمه می کنم که :
من از نسل شب شکنان روزگارم ،
من از نسل نورآفرينان پاک ،
از سلاله پاک آريائيان بردبارم ،
منم ميراث هزار ساله زمين ،
همان ازشرق تا غرب گسترده آغوش ،
همان پيام آور مهر و دوستی ،
همان گرفته در فش آشتی بر دوش
نه خود ستيزم ، نه ديگر ستيز
مرا و يادگاران مرا به نيکی يادآر
که يادگار يادگاران من ، همه شادی است و شادمانی ؛
. . .

شب است و گيتی غرق در سياهی
شب بلند است و سياهی پايدار ، ولی
باور به نور و روشنايی است ،
که شام تيره ما را ، از تاريکی می رهاند
و از دل شبهای يلدا ، جشن مهر و روشنايی به ما ارمغان می رساند
تيرگی هاتان در دل نور خاموش باد ،
شب يلدا را به نور قرنها قدمت جاری نگه داريم . . . .

شب يلدا يا «شب چله» شب اول زمستان و درازترين شب سال است. و فردای آن با دميدن خورشيد، روزها بزرگ تر شده و تابش نور ايزدی افزونی می يابد. اين بود که ايرانيان باستان، آخر پاييز و اول زمستان را شب زايش مهر يا زايش خورشيد می خواندند و برای آن جشن بزرگی بر پا می کردند.
اين جشن در ماه پارسي «دي» قرار دارد که نام آفريننده در زمان قبل از زرتشتيان بوده است که بعدها او به نام آفريننده نور معروف شد،همان که در زبان انگليسي "day"خوانده ميشود.

يلدا و جشنهاي مربوطه که در اين شب برگزار مي شود،يک سنت باستاني است.يلدا يک جشن آريايي است و پيروان ميتراييسم آن را از هزاران سال پيش در ايران برگزار مي کرده اند.يلدا روز تولد ميترا يا مهر است.اين جشن به اندازه زماني که مردم فصول را تعيين کردند کهن است.

نور،روز و روشنايي خورشيد،نشانه هايي از آفريدگار بود در حالي که شب ،تاريکي و سرما نشانه هايي از اهريمن. مشاهده تغييرات مداوم شب و روز مردم را به اين باور رسانده بود که شب و روز يا روشنايي و تاريکي در يک جنگ هميشگي به سر مي برند.روزهاي بلندتر روزهاي پيروزي روشنايي بود درحالي که روزهاي کوتاه تر نشانه اي از غلبه تاريکي.
براي در امان بودن از خطر اهريمن،در اين شب همه دور هم جمع مي شدند و با برافروختن آتش از خورشيد طلب برکت مي کردند.

آيين شب يلدا يا شب چله، خوردن آجيل مخصوص ، هندوانه، انار و شيرينی و ميوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. در اين شب هم مثل جشن تيرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و يا پری آن، آينده گويی می کنند.

بر گرفته از کتابهای
" دیدی نو از آیینی کهن " نوشته دکتر فرهنگ مهر
"گاهشماري و جشنهاي ايران باستان" نوشته هاشم رازي


برچسب‌ها: کلامی ساده, شعر
لینک یادداشت |  نوشته شده در  پنجشنبه 30 آذر1385ساعت 7:55  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

 

http://naatamam.blogfa.com -- هر چه بیشتر ببخشید٬ بیشتر دریافت می کنید.(چوپرا)

  منبع : روزنامه جام جم ضمیمه  چار دیواری


برچسب‌ها: عکس, کلامی ساده
لینک یادداشت |  نوشته شده در  پنجشنبه 25 آبان1385ساعت 23:6  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

تحولي تازه در كنترل خونريزي

سلام دوستان

من تا حالا تقریبا" همه نوع مطالب علمی در اینجا نوشته بودم ٬ جزء مطالبی در مورد پزشکی ولی دیروز در اخبار خبری پزشکی را شنیدم که بنظرم خیلی جالب آمد که میتوانید در زیر بخوانید.

تحولي تازه در كنترل خونريزي
با استفاده از نانوفن‌آوري خونريزي در كمتر از 15 ثانيه متوقف مي‌شود

محققان نشان داده‌اند كه برخي نانو مواد وجود دارند كه مي‌توان با استفاده از آنها خونريزي را تنها طي چندين ثانيه در محل زحم و جراحت متوقف كرد.

به گزارش سرويس «فن‌آوري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دانشمندان اعلام كردند كه محققان دانشگاه MIT و دانشگاه هنگ كنگ (HKU) به دستاورد مهمي نايل شده‌اند كه مي‌تواند تحول بزرگي در فرايند درمان جراحات و در كل پزشكي ايجاد كند. هنگامي كه نانوذرات ابداعي كه به حالت مايع هستند بر روي زخم ريخته مي شوند، تركيبات خاص پروتئيني داخل آن تبديل به ژلي مي شوند كه بي‌شباهت به نوعي سد نيست و در نهايت زخم را پوشانده و خونريزي متوقف مي‌شود.

به گفته دانشمندان، در حقيقت اين ژل غير رسمي به مولكول‌هايي تبديل مي‌شوند كه سلول‌ها مي‌توانند از آنها به عنوان بلوك‌هايي جهت احياء ترميم بافت‌هاي آسيب ديده استفاده كنند.
يكي از دانشمندان علوم مغزي در دانشگاه MIT در اين خصوص گفت: ما دريافته‌ايم كه با استفاده از يك شيوه جديد درماني مي‌توان در كمتر از 15 ثانيه خونريزي را متوقف كرد و بدين ترتيب فرايند كنترل خونريزي محتول مي‌شود.

به گزارش ايسنا، اين دستاورد جديد براي دانشمندان از ارزش بالايي برخوردار است و براي نخستين بار است كه نانوتكنولوژي براي رسيدن به چنين هدفي يعني تسريع فرايند توقف خونريزي در محل رگهاي خوني آسيب ديده استفاده شده است. در حال حاضر پزشكان و جراحان روش‌هاي محدودي براي توقف خونريزي آن هم بدون وارد آوردن لطمات جانبي براي بيمار در اختيار دارند و در حال حاضر حدود 50 درصد از زمان جراحي كه بسيار صرف كنترل خونريزي از طريق روشهايي هم چون فشار و غيره مي‌شود.

به گزارش ايسنا، دانشمندان در آزمايشات خود بر روي موشهاي آزمايشگاهي از اين نوع مايع كه حاوي پروتئين‌هاي ياد شده بودند بر روي زخم‌هاي باز و در بافتهاي گوناگون استفاده كردند كه از آن جمله مي توان به بافتهايي همچون مغز، كليه، پوست و رشته‌هاي عصبي اشاره كرد. محقق اصلي اين مطالعه در اين زمينه گفت: تقريبا در هر يك از اين موارد قادر بوديم تا بلافاصله خونريزي را در بافت و رگ آسيب ديده كنترل كنيم.

اين در حالي است كه اوايل سال جاري ميلادي، ‌دانشمندان اين مطالعه گزارش دادند كه از مايع مشابهي مي‌توان براي احياي دوباره بينايي در موشهاي آزمايشگاهي استفاده كرد در اين خصوص پروتئين‌هاي موجود در مايع ياد شده به عنوان يك شبكه پيچيده داخلي مورد استفاده قرار مي‌گيرند كه به واسطه آن سلول‌هاي مغزي رشد دوباره‌اي خواهند يافت. يكي از اين محققان گفت كه به عنوان استفاده آزمايشي از آن در يك عمل جراحي مغزي، آنها دريافتند كه برخي از اين پروتئين‌ها مي‌توانند جريان خونريزي را متوقف كنند.

وي افزود كه در آينده‌اي نزديك از اين دستاورد جديد در جراحي‌هاي پيچيده كه با خونريزي هاي شديد همراه خواهد بود استفاده مي‌كنند كه از آن جمله مي‌توان به جراحي‌هاي پيچيده در ميادين جنگ اشاره كرد. به گزارش ايسنا، استفاده از اين شيوه جديد و كارآمد از آن جا اهميت پيدا مي‌كند كه مي‌توان به وسيله آن در حين عمل جراحي ديد خوبي داشت، از آن گذشته مدت زمان عمل جراحي نيز با استفاده از اين روش تا 50 درصد كاهش خواهد يافت.

همچنين بر خلاف روشهاي معمول از اين تكنيك جديد مي‌توان براي كنترل خونريزي در محيط‌هاي مرطوب نيز استفاده كرد. جالب آن است كه با استفاده از اين روش هيچ گونه تاثير منفي بر روي سيستم ايمني بدن حيوانات مورد آزمايش مشاهده نخواهد شد. در حال حاضر مكانيسم اصلي اين فرايند بر دانشمندان ناشناخته مانده است.

لینک یادداشت |  نوشته شده در  شنبه 29 مهر1385ساعت 23:43  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

تماس تلفنی انوشه انصاری با گوگل

امروز انوشه انصاری از ایستگاه فضایی بین‌المللی تماسی با گوگل برقرار کرد. اول "لری پیج" گوشی را برداشت ، آنها درباره موضوعات متفاوتی از اینکه ، چرا انوشه شوهر خود را به فضا نبرده! تا آینده اکتشافات فضایی با هم صحبت کردند. انوشه ، بامزه‌ترین چیز را درفضا پرواز از سمتی به سمت به دیگر دانسته ، و گفته که آنقدر باتجربه شده که به دیواره‌های ایستگاه برخورد نمی‌کند.

Today Anousheh Ansari, the first female private space explorer, called the Googleplex from the International Space Station. (We're nervously awaiting the long-distance bill.) Larry Page took the call. The topics ranged from what Anousheh forgot to pack (her husband!) to her hopes for the future of space exploration. I took notes. Here are some highlights:

انوشه انصاری در وبلاگ خود در   این پست ، به مبحث جالبی پرداخته : بهداشت در فضا و اینکه چطور در فضا می‌شود حمام کرد ، موی سر را شست و یا مسواک زد. ظاهرا در فضا هر یک فضانوردان یک دوجین حوله خشک و تر دارند و مجبورند یا آنها خودشان را تمیز کنند ، بعد از شستن دندانها هم محتویات را قورت می دهند! ، از همه سخت‌تر شستن موی سر است ، باید یک حباب آب بالای سرشان درست کنند و بعد خیلی آرام با شامپو سرشان را بشورند ، انوشه وعده داده یک ویدئو از شستن سرش را بعد از امدن به زمین در وبلاگش بگذارد.

        منبع : http://www.1pezeshk.com

Googler insights into product and technology news and our culture.

Today Anousheh Ansari, the first female private space explorer, called the Googleplex from the International Space Station. (We're nervously awaiting the long-distance bill.) Larry Page took the call. The topics ranged from what Anousheh forgot to pack (her husband!) to her hopes for the future of space exploration. I took notes. Here are some highlights:

What was the most fun in space?
Flying from one end of the Space Station to the other. She's gotten so good that she can nearly make it all the way without hitting any walls.

What was the biggest surprise?
Seeing the Earth rotate for the first time. Every time Anousheh wants to remind herself that she's really in space, she looks out the window, watches the Earth rotating, and pinches herself to make sure she's still awake.

Larry (wistfully): When can we come up to join you?
You'll have to come up one at a time. In any case, construction is speeding up on the International Space Station, so tourists will probably be fewer for the time being. She hopes Larry can improve the food; although the cheese pasta is fun to chase, it's not much fun to eat. At least there are M&Ms.

What would you change about the space station?
(Fast reply): "Add another shower!" And then - "Add Internet access!" (Wild cheering from Googlers.) Right now email is batched. Larry suggested that Anousheh plan that for her next trip -- and she shot back, "Actually, I'm planning my next trip!"

Do you have anything inspirational to say?
"Explore the boundaries. Try new things. Be free-thinkers and use your imaginations. Learn from your environment, your teachers, your books -- but then go beyond your knowledge. I always wanted to go to space, although I didn't wind up working for NASA. I detoured to different areas, but finally I found a way to make it happen."

After the call ended, Larry commented that Anousheh had been a visionary and an inspiration from the earliest days of the Ansari X Prize. To be inspired yourself, check out her blog.

لینک یادداشت |  نوشته شده در  چهارشنبه 5 مهر1385ساعت 21:15  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

مديريت ايراني ... !

اين ياداشت را تقديم مي كنم به همه مديران ايراني ... !

مسابقه :

race1.JPG

يه روز يه تيم قايقراني ايراني تصميم مي گيرد كه با يك تيم ژاپني در يك مسابقه سرعت شركت كنند. هر دو تيم توافق مي كنند كه سالي يك بار با هم رقابت كنند ....
هر تيم شامل 8 نفر بود ...
در روزهاي قبل از اولين مسابقه هر دو تيم خيلي خيلي زياد تلاش مي كردند كه براي مسابقه به بيشترين آمادگي برسند .
روز مسابقه فرا مي رسد و رقابت آغاز مي شود . هر دو تيم شانه به شانه هم به پيش مي رفتند و درحالي كه قايقها خيلي نزديك به هم بودند ، تيم ژاپني با يك مايل اختلاف زودتر از خط پايان مي گذرد و برنده مسابقه مي شود ...

race2.JPG

بازيكن هاي تيم ايران از اين شكست حسابي ناراحت مي شوند و با حالتي افسرده از مسابقه بر مي گردند ...

مسوولان تيم ايران تصميم مي گيرند كاري كنند كه در رقابت سال آينده حتما پيروز بشند ؛ براي همين يك تيم آناليزور استخدام مي كنند براي بررسي علل شكست و پيشنهاد دادن راه كارها و روشهاي جديد براي پيروزي ...

race3.JPG

بعد از تحقيقات گسترده ،‌ تيم تحقيق متوجه اين نكته مهم شدند كه در تيم ژاپن ، 7 نفر پارو زن بوده اند و يك نفر كاپيتان ...

race4.JPG

و خب البته در تيم ايران 7 نفر كاپيتان بوده اند و يك نفر پارو زن ...!!!ادامه مطلب
لینک یادداشت |  نوشته شده در  یکشنبه 19 شهریور1385ساعت 0:28  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

مخترع اجاق مایکرو ویو

زندگی شهری و ماشینی امروز و کمبود بیش از حد وقت، ما را ناچار کرده است که همانند بسیاری کشورهای دیگر از روشهای جدیدی که تکنولوژی برای پخت پز و تهیه غذا در اختیار ما قرار می دهد استفاده کنیم.

بدون شک یکی از مهمترین دست آوردهای قرن بیستم در این باره اجاق های مایکروویو بوده است که با استفاده از امواجی مشابه امواج رادیویی به شما امکان گرم کردن یا پخت غذا را می دهد، دوست دارید بدانید که چگونه؟

آیا می دانید این اجاق ها چگونه اختراع شد؟
اصلا" قرار بر این نبود که از امواج مایکرو ویو برای ساخت وسیله پخت و پز استفاده شود! بلکه در جریان جنگ جهانی دوم دو دانشمند، لامپی بنام مگنترون (Magnetron) را ساختند تا با نصب این وسیله روی رادارهای کشور انگلیس بتوانند هواپیماهای نازی ها را بهتر در صفحه رادار مشاهده کنند.

حدود سال 1945، فردی بنام پرسی ال اسپنسر (Percy L. Spencer) که به نابغه الکترونیک معروف بود توانست هنگامی که در آزمایشگاه خود مشغول کار بود، بصورت کاملا" تصادفی متوجه گرم شدن شکلاتی که در جیبش قرار داشت شود. او پس از بررسی دریافت که هنگامی که در جلوی یک لامپ مگنترون قرار می گیرد این اتفاق رخ می دهد و شکلات گرم می شود.

خیلی سریع به خیابان رفت و از یک مغازه مقداری ذرت خرید و آنها را جلوی لامپ گرفت و مشاهده کرد که ذرت ها با سرعت بسیار زیادی پف میکنند، عینا" مانند حالتی که در دستگاه مخصوص بو دادن ذرت، پفی می شوند؛ با همین آزمایش ساده بود که او توانست اولین اجاق مایکرو ویو را درست کند.

امواج رادیویی حول و حوش فرکانس 2.5 گیگاهرتز ویژگی خاصی از خود نشان می دهند. یکی از این ویژگی ها آن است که این امواج توسط موادی مانند آب، شکر، چربی و ... جذب می شوند و مستقیما" به سمت مولکول ها و حتی اتم های تشکیل دهنده این مواد می روند و با عث برخود نا منظم مولکول ها و اتم ها شده و تولید گرما می کنند.

در واقع بدلیل قطبی بودن مولکول هایی مانند آب، برخورد امواج الکترومغناطیسی مایکرو ویو به آنها، این مولکول ها را تحت تاثیر میدان های الکترو مغناطیسی خود قرار داده به چرخش وا می دارند و به دنبال گردش آنها و ایجاد اصطکاک عملا" حرارت بوجود می آید.

بخصوص هنگامی که مولکول های آب با سایر مواد مخلوط شده باشند حرارت تولید شده می تواند - بسته به چگالی سایر مواد – بیشتر از حالت تنها نیز باشد. بعنوان مثال نان با سرعت بسیار بالایی در یک اجاق مایکرو ویو گرم می شود چرا که مولکول های آب موجود در نان در محیط بسته تری – منظور چگالتری - هستند و حرکت آنها اصطکاک بیشتری ایجاد میکند.

ویژگی جالب دیگر این امواج آن است که بسیاری مواد دیگر مانند پلاستیک، شیشه، سرامیک و ... توانایی جذب این امواج را ندارند لذا چنانچه این مواد در معرض این امواج قرار گیرند اتفاق خاصی برای آنها رخ نمی دهد. همچنین فلزات خاصیتی شبیه به آنچه آینه برای نور دارد را دارند، یعنی امواج مایکرو ویو را منعکس می کنند. برای همین معمولا" نباید در محیط بسطه و محدود فلزات در مقابل این این امواج قرار گیرند چرا که بازتابش متوالی این تشعشع در محیط بسته میتواند تولید جرقه کند و خطرناک باشد.

لینک یادداشت |  نوشته شده در  شنبه 18 شهریور1385ساعت 7:35  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

اعلام نتايج آزمون كارشناس‍‍‍ي دانشگاه آزاد ۱۳۸۵

از طريق Email و SMS

كليه داوطلبان ورود به دانشگاه آزاد در سال 1385 مي‌توانند با مراجعه به آدرس :

    http://azmoon.afranet.com و ثبت اطلاعات مربوط به خود، نتيجه آزمون را به محض وصول اطلاعات از طريق Email يا SMS دريافت نمايند.

لینک یادداشت |  نوشته شده در  شنبه 18 شهریور1385ساعت 0:36  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

جهان سوم کجاست ؟

در سال 1990 در دانشگاه سوربن تدريس مي كردم.روزي در آخر ساعت درس يك دانشجوي دوره دكتراي نروژي ، سوالي مطرح كرد:
 
 استاد،شما كه از جهان سوم مي آييد،جهان سوم كجاست ؟؟
 
فقط چند دقيقه به آخر كلاس مانده بود.من در جواب مطلبي را في البداهه گفتم كه روز به روز بيشتر به آن اعتقاد پيدا مي كنم.به آن دانشجو گفتم: جهان سوم جايي است كه هر كس بخواهد مملكتش را آباد كند،خانه اش خراب مي شود و هر كس كه بخواهد خانه اش آباد باشد بايد در تخريب مملكتش بكوشد.

پروفسور محمد حسين

لینک یادداشت |  نوشته شده در  شنبه 11 شهریور1385ساعت 0:34  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

نرگس و بیننده‌ی عام

ویژگی اصلی Soap Operaهایی مثل سریال «نرگس»، قابل فهم و باورپذیر بودن برای اکثریت جامعه است. از یک خردسال 10 ساله تا یک کهنسال 70 ساله برداشتشان از سریال و اتفاقات آن کم و بیش مثل هم است. یک سریال کاملا «عامه‌پسند» با موضوعی که برای اکثریت جامعه باورپذیر است. موضوع خانوادگی‌ای که هر کسی می‌تواند آن را بفهمد و مثلا برداشت کند که شوکت چقدر آدم پلیدی است یا نرگس مظهر پاکی است و ...

سریال‌های در این سبک همیشه در جذب مخاطب موفق می‌شوند؛ درست مثل پاورقی‌هایی که شما را برای خرید مجله‌ی بعدی و خواندن ادامه‌ی داستان، ترغیب می‌کند.

نیازی نیست از بیننده‌ی عام این مجموعه پرسیده شود که: چگونه فیلم عروسی بهروز با دو دوربین و درست همان لحظه‌هایی که ما دیده‌ایم ضبط شده است؟ چرا شوکت که به هدف خود رسیده است (دور کردن بهروز از نسرین) همچنان ماجرای شقایق را دنبال می‌کند؟ اصلا چرا مادر بهروز بعد از ازدواج بهروز و نسرین این قدر نقشش کم‌رنگ شد؟ چرا زمانی که بهروز برای دیدن خانه‌ی جدید به نسرین زنگ زد، اصلا به او آدرس خانه را نداد و با این اوصاف نسرین چگونه خانه‌ی جدید را پیدا کرد؟ چرا رابطه‌ی سمانه (دوست نرگس) با شوهرش این قدر کم است؟ اصلا او چه زمانی به انجام وظایف خانوادگی‌اش می‌رسد؟ عموی نرگس چرا خودش را از شقایق دور می‌کرد؟ مگر چه حرف جدیدی بین آنان ردوبدل شد؟ چرا سکانس‌های مثلا آموزشی داستان (که درباره‌ی مصرف بهینه‌ی انرژی است) این‌قدر تصنعی و مستقیم است؟ و ...
برای بیننده‌ی عام چنین چیزهایی توجه چندانی برنمی‌انگیزد.

     منبع : http://www.babakweb.com

 

لینک یادداشت |  نوشته شده در  یکشنبه 5 شهریور1385ساعت 0:18  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

رابطه شخصیت افراد با امضاء آنان

گویا رابطه شخصیت افراد با امضاء آنان کشف شده است ٬ شما چه نظری دارید

   کسانی که به طرف عقربهاي ساعت امضاء مي‌كنند انسان‌هاي منطقي هستند  
 كساني كه بر عكس عقربه‌هاي ساعت امضاء مي‌كنند دير منطق را قبول مي‌كنند و  بيشتر غير منطقي هستند 

  
كساني كه از خطوط عمودي استفاده مي‌كنند لجاجت و پافشاري در امور دارند  
 كساني كه از خطوط افقي استفاده مي‌كنند انسان‌هاي منظّم هستند 
 كساني که با فشار امضاء مي‌كنند در كودكي سختي كشيده‌اند 
 كساني كه پيچيده امضاء مي‌كنند شكّاك هستند
 كساني كه در امضاي خود اسم و فاميل مي‌نويسند خودشان را در فاميل برتر مي‌دانند  
 كساني كه در امضاي خود فاميل مي‌نويسند داراي منزلت هستند  
 كساني كه اسمشان را مي‌نويسند و روي اسمشان خط مي‌زنند شخصيت خود را نشناخته‌اند

كساني كه به حالت دايره و بيضي امضاء مي‌كنند ، كساني هستند كه مي‌خواهند به قله برسند.


برچسب‌ها: آموزش
لینک یادداشت |  نوشته شده در  چهارشنبه 28 تیر1385ساعت 0:53  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

آموزش خودکشی
موضوع: طنز

اين مطلب رو برام ايميلش کرده بودند. نويسنده‌ش هم نامشخصه. به اندازه کافی بانمک بود که از نگذرم:
اصولاً واژه خودکشی به معنی خود کشتنه. يعنی در اين عمل فرد اون قدر خودشو می‌کشه که می‌ميره و اين خود کشتن به علت وارد آمدن مصايب و رنج‌های فراوان يا بالعکس صورت می‌گيره. به نظر من خودکشی کار چندان جذابی نيست ولی بسيار هيجان‌انگيزه و به يه بار امتحانش می‌ارزه. من خودم چند بار امتحانش کردم و با اين که چند بارش هم مردم ولی همچين بگی نگی بدم نيومد. برخلاف نظر خيلی‌ها که می‌گن خودکشی خيلی راحت و سهله بايد بگم نخير... اونجوری‌هام نيست. هر کاری قواعد و اصول خاص خودش رو داره و خودکشی هم جدا از اين مطلب نيست. اول از همه اون کسايی که می‌خوان خودکشی کنن رو دسته‌بندی می‌کنيم:

کسی که در عشقش شکست خورده، کسی که ورشکست شده، کسی که قاط زده (مثل من)، کسی که از زندگی خير نديده کسی که بدجوری روش فشار اومده، کسی که کنجکاوه زودتر جهنم رو ببينه و خلاصه هر کسی که يه جورايی به آخر خط رسيده.

افراد بالا، به هرحال مستقيم به جهنم می‌رن، ولی خدا همشون رو رحمت کنه. شما جزو کداميک از دسته‌های بالا هستيد؟ اگه هستيد ادامه مطلب رو بخونيد و گرنه يه دسته جديد برای خودتون بياريد و بعد بقيه‌ش رو بخونيد.

حالا فرض می‌کنيم: طرف تنها مياد توی يه اتاق و در رو قفل می‌کنه و عزمش رو برای خودکشی جزم می‌کنه. به دور برش نگاه می‌کنه و اين وسايل رو می‌بينه:

طناب، سيخ کباب، کبريت آغشته به بنزين، قرص ديازپام، آمپول هوای تهران، دندون مصنوعی حاج خانمشون، لوله گاز، پاکت نايلون، چاقوی ميوه‌خوری، نخ کاموايی، سوزن لحاف‌دوزی، تيغ ريش‌تراشی مصرف‌شده، مرگ موش.

خب... برای شروع بد نيست ولی ....ادامه مطلب
لینک یادداشت |  نوشته شده در  پنجشنبه 25 خرداد1385ساعت 8:8  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

CRM چیست؟

"Customer Relationship Management" به معنی "مدیریت روابط با مشتری" است.

از جنس استراتژی است که برای کسب آگاهی بیشتر در مورد "نیازها" و "رفتار" مشتریان برای ارتباط بیشتر با آنان استفاده می شود. روابط خوب با مشتری "رمز موفقیت" در تجارت و کسب و کار می باشد. مناسب ترین راه شناخت CRM فرآیندی است که به جمع آوری تمامی اطلاعات در مورد مشتریان، فروش، تاثیر بازاریابی، واکنشها و رفتار بازار در کنار هم کمک می کند.
. . . . .
ايده اصلي CRM کمک به بنگاهها براي استفاده از تکنولوژي و منابع انساني در به دست آوردن ديدي بهتر نسبت به رفتارهاي تجاري و ارزشي است که هر مشتري براي سازمان ايجاد مي کند. در صورتي که يک سيستم CRM بتواند مطابق با ايده بالا عمل کند، سازمان قادر خواهد بود:

• خدمات بهتري به مشتريان ارائه دهد
• بازدهي و اثربخشي مراکز تلفني تماس با مشتري را افزايش دهد.
• ارائه محصولات جنبي موثرتر خواهد بود.
• کارمندان فروش را در عقد سريعتر قراردادهاي فروش ياري دهد.
• فرايندهاي فروش و بازاريابي را تسهيل کند.
• مشتريان جديدي براي خود پيدا کند.
• گردش مالي مشتريان خود را افزايش دهد.

        منبع : http://weblog.shaar.com

  The Customer Relationship Management Center at Rutgers Business School (the Center) is dedicated to advancing the field of Customer Relationship Management (CRM) through research and learning. The Center was initially funded through a grant from leading CRM vendors and prominent New Jersey corporations (the Industry Sponsors). Through this dynamic collaboration between Rutgers and the Industry Sponsors, the Center links the intellectual resources of a leading academic institution with the practical business experiences of industry.

The Center is committed to creating innovative strategies and practical solutions to business issues associated with customer centric management. The Center also collaborates with the business community and Rutgers University to identify and promote best practices around customer facing business processes.

The Center's activities are wide-ranging and include the following:

 • Conducting executive education in CRM to the business community;
 • Serving as a repository of information for members to access best practices, research, and latest trends in CRM;
 • Providing direction to the industry by forecasting trends and anticipating future needs and solutions;
 • Hosting speaking engagements, seminars, conferences and other meetings of influencers to share best practices, identify research topics, and disseminate information;
 • Promoting CRM within the Rutgers community by establishing internships, guest speakers, and curriculum development.

      برای اطلاعات و توضیحات بیشتر به http://crm.rutgers.edu و http://six-sigma-crm.com بروید

لینک یادداشت |  نوشته شده در  سه شنبه 16 خرداد1385ساعت 15:41  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  | 

 چند سوال بی اهمیت !!

برگرفته از مجله راه زندگي

bullet_blue آيا افراد نابينا خوابهايشان را مي توانند ببينند؟ آيا اصلا خواب مي بينند؟
bullet_blue آيا تا به حال متوجه شده ايد که وقتي به صورت يک سگ فوت مي کنيد به شدت عصباني مي شود ولي وقتي او را سوار اتومبيل مي کنيد با خوشحالي سرش را از پنجره اتومبيل بيرون مي برد تا باد به صورتش بخورد؟
bullet_blue وقتي براي اخذ گواهينامه رانندگي عکس ميگيريد چرا از شما مي خواهند که لبخند بزنيد؟ آيا وقتي مامور پليس جلوي اتومبيلتان را بگيرد و گواهينامه رانندگي تان را بخواهد باز هم لبخند مي زنيد؟
bullet_blue اگر متصدي اورژانس دچار حمله قلبي شود بايد با چه کسي تماس بگيرد؟
bullet_blue چرا پيتزاي گرد را داخل جعبه هاي چهرگوش قرار مي دهند؟
bullet_blue آيا قادريد زير آب گريه کنيد؟
bullet_blue چرا چسب داخل بطري نمي چسبد؟
bullet_blue چرا حوله هاي حمام را مي شوييم؟ مگر نه اينکه موقع استفاده از آنها حمام کرده و تميز هستيم؟
bullet_blue وقتي مي دانيم که باتري کنترل تلويزيون تمام شده چرا محکمتر از هميشه روي دکمه ها مي کوبيم؟
bullet_blue چرا وقتي ميشنويد بيليونها ستاره در آسمان وجود دارد باور مي کنيد ولي اگر بگويند که رنگ خيسي روي ديوار است تا به آن دست نزنيد مطمئن نمي شويد
bullet_blue آيا حقيقت دارد که آدمخواران به اين دليل دلقک ها را نمي خورند که طعم و مزه اي خنده دار و مسخره دارند؟
bullet_blue اگر حيوان خطرناکي را در حين خوردن گياه سمي ببينيد چه مي کنيد؟

                                                                                                         شما سوالي نداريد؟

لینک یادداشت |  نوشته شده در  دوشنبه 8 خرداد1385ساعت 0:31  توسط حسن معماری | موضوع:  عمومی  |